-
,for, Item ID-
- #482908
- ICU Medical FKA Smiths Medical #536080
Percutaneous Tracheostomy Kit Portex® Per-Fit™ Size 8.0 Adult
TUBE, TRACH PERFIT SZ8
Features
- The obturator/dilator is engineered to fit the tube snugly, allowing an easier transition through the tissue into the trachea
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
- More …
Inside Diameter
7.0 mm ID 8.0 mm IDLegacy Size
Size 7.0 Size 8.0Length
82 mm Length 86 mm LengthOutside Diameter
9.6 mm OD 10.9 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 482908 |
|---|---|
| Manufacturer # | 536080 |
| Brand | Portex® Per-Fit™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | United States |
| Application | Percutaneous Tracheostomy Kit |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 8.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 8.0 |
| Length | 86 mm Length |
| Length Range | 81 to 100 mm |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 10.9 mm OD |
| Style | Percutaneous |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- The obturator/dilator is engineered to fit the tube snugly, allowing an easier transition through the tissue into the trachea
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #578798
- McKesson Brand #16-8468
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #208051
- ICU Medical FKA Smiths Medical #520000
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #1181904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/060
-
,for, Item ID-
- #1102394
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFPS40
-
,for, Item ID-
- #1181909
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/060
-
,for, Item ID-
- #663123
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67SP050
-
,for, Item ID-
- #1188620
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/875/070
-
,for, Item ID-
- #1188622
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/875/080
-
,for, Item ID-
- #948779
- Pepper Medical #TTG101
-
,for, Item ID-
- #492904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #492804-NL
-
,for, Item ID-
- #1068845
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/465/060CZ