-
,for, Item ID-
- #463657
- ICU Medical FKA Smiths Medical #755180
Cuffed Tracheostomy Tube with Talk Attachment Bivona® Mid-Range Aire-Cuf® Size 8.0 Adult
TUBE, TRACH MID RANGE CUFF ADLT SZ8
No Image
Features
- Built in 15 mm ISO connector
- Soft, low trauma tip
- Decreased opportunity for bacterial adhesion to the tube
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 463657 |
|---|---|
| Manufacturer # | 755180 |
| Brand | Bivona® Mid-Range Aire-Cuf® |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | United States |
| Application | Cuffed Tracheostomy Tube with Talk Attachment |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 8.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 8.0 |
| Length | 88 mm Length |
| Length Range | 81 to 100 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 11.0 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Built in 15 mm ISO connector
- Soft, low trauma tip
- Decreased opportunity for bacterial adhesion to the tube
- Comes with an obturator, twill trach tie, and 15 mm disconnect wedge
- Includes talk attachment
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #450020
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670160
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #450021
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670170
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #726160
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS45
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #943871
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS40
-
,for, Item ID-
- #921906
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS35
-
,for, Item ID-
- #1008893
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS45
-
,for, Item ID-
- #488808
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670150
-
,for, Item ID-
- #1061822
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS50
-
,for, Item ID-
- #867114
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS30
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #368143
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS40
-
,for, Item ID-
- #446588
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P055