-
,for, Item ID-
- #435359
- Premier Dental Products #1050156
Uncuffed Tracheostomy Tube Air-Lon™ Size 6.0 Adult
TUBE, AIRLON TRACH SZ6
Features
- Tube can be autoclaved, gas sterilized, boiled, or immersed in cold germicidal solutions (except phenol or formic based)
- Air-lon tube includes inner cannula, outer cannula, and obturator
- More …
Inside Diameter
8.0 mm ID 9.0 mm IDLegacy Size
Size 6.0 Size 7.0Length
72 mm Length 76 mm LengthOutside Diameter
10.0 mm OD 11.0 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 435359 |
|---|---|
| Manufacturer # | 1050156 |
| Brand | Air-Lon™ |
| Manufacturer | Premier Dental Products |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 8.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 6.0 |
| Length | 72 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | Nylon |
| Outside Diameter | 10.0 mm OD |
| Sterility | NonSterile |
| Style | 90 degree Curve |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |
Features
- Tube can be autoclaved, gas sterilized, boiled, or immersed in cold germicidal solutions (except phenol or formic based)
- Air-lon tube includes inner cannula, outer cannula, and obturator
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #314380
- Medtronic MITG #6DCFN
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #539852
- Medtronic MITG #50XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281444
- Medtronic MITG #7UN80A