-
,for, Item ID-
- #416066
- Covidien #CN-819
Nonabsorbable Suture with Needle Monosof™ Nylon GS -11 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Monofilament
SUTURE, MONOSOF 2-0 (36/BX)
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
- Excellent strength of a synthetic monofilament
- Provides exceptional handling and tying properties
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 416066 |
|---|---|
| Manufacturer # | CN-819 |
| Brand | Monosof™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | GS -11 |
| Needle Length | 37 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
- Excellent strength of a synthetic monofilament
- Provides exceptional handling and tying properties
- Enhanced tensile strength in fine sizes
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034506
- McKesson Brand #S661GX
-
,for, Item ID-
- #1034500
- McKesson Brand #S1665GX
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #1026156
- J & J Healthcare Systems #1629H
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #495526
- Covidien #SN-5669G
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G