-
,for, Item ID-
- #387016
- Providers like you icon 20
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/199/080
Cuffed Endotracheal Tube Portex® 330 mm Length Curved 8.0 mm ID Adult Murphy Eye
TUBE, MURPHY ENDOTRACH CUFF 8.0MM (20/BX)
Features
- Tube has standard 15 mm ISO Connection
- Unique spring-loaded, one-way valve helps ensure cuff inflation and integrity
- Radiopaque blue line extends full length of the tube
- More …
Length Range
201 to 300 mm 301 to 400 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 387016 |
|---|---|
| Manufacturer # | 100/199/080 |
| Brand | Portex® |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Cuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| Inner Diameter | 8.0 mm ID |
| Length | 330 mm Length |
| Length Range | 301 to 400 mm |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 10.9 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral / Nasal |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Adult |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Tube has standard 15 mm ISO Connection
- Unique spring-loaded, one-way valve helps ensure cuff inflation and integrity
- Radiopaque blue line extends full length of the tube
- High Volume / Low Pressure / Soft-Seal®
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #278370
- Medtronic MITG #86450
-
,for, Item ID-
- #278371
- Medtronic MITG #86451
-
,for, Item ID-
- #144243
- Teleflex LLC #112082065
-
,for, Item ID-
- #278372
- Medtronic MITG #86452
-
,for, Item ID-
- #130596
- Teleflex LLC #112082070
-
,for, Item ID-
- #144244
- Teleflex LLC #112082075
-
,for, Item ID-
- #278368
- Medtronic MITG #86448
-
,for, Item ID-
- #134105
- Teleflex LLC #112082080
-
,for, Item ID-
- #144476
- Teleflex LLC #112082060
-
,for, Item ID-
- #825933
- Medtronic MITG #76275
-
,for, Item ID-
- #349779
- Teleflex LLC #504570
-
,for, Item ID-
- #825931
- Medtronic MITG #76265
-
,for, Item ID-
- #825934
- Medtronic MITG #76280
-
,for, Item ID-
- #825942
- Medtronic MITG #96365
-
,for, Item ID-
- #278373
- Medtronic MITG #86453
-
,for, Item ID-
- #704525
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/102/070