-
,for, Item ID-
- #387014
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/199/055
Cuffed Endotracheal Tube Portex® 280 mm Length Curved 5.5 mm ID Pediatric Murphy Eye
TUBE, MURPHY ENDOTRACH CUFF 5.5MM (20/BX)
Features
- Tube has standard 15 mm ISO Connection
- Unique spring-loaded, one-way valve helps ensure cuff inflation and integrity
- Radiopaque blue line extends full length of the tube
- More …
Length
250 mm Length 280 mm LengthOutside Diameter
6.9 mm OD 7.6 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 387014 |
|---|---|
| Manufacturer # | 100/199/055 |
| Brand | Portex® |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Cuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| HCPCS | E1399 |
| Inner Diameter | 5.5 mm ID |
| Length | 280 mm Length |
| Length Range | 201 to 300 mm |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 7.6 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral / Nasal |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Pediatric |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Tube has standard 15 mm ISO Connection
- Unique spring-loaded, one-way valve helps ensure cuff inflation and integrity
- Radiopaque blue line extends full length of the tube
- High Volume / Low Pressure / Soft-Seal®
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #278370
- Medtronic MITG #86450
-
,for, Item ID-
- #278371
- Medtronic MITG #86451
-
,for, Item ID-
- #278369
- Medtronic MITG #86449
-
,for, Item ID-
- #278372
- Medtronic MITG #86452
-
,for, Item ID-
- #144243
- Teleflex LLC #112082065
-
,for, Item ID-
- #130596
- Teleflex LLC #112082070
-
,for, Item ID-
- #144244
- Teleflex LLC #112082075
-
,for, Item ID-
- #144476
- Teleflex LLC #112082060
-
,for, Item ID-
- #241112
- Medtronic MITG #86446
-
,for, Item ID-
- #241113
- Medtronic MITG #86447
-
,for, Item ID-
- #134105
- Teleflex LLC #112082080
-
,for, Item ID-
- #241111
- Medtronic MITG #86445
-
,for, Item ID-
- #825931
- Medtronic MITG #76265
-
,for, Item ID-
- #825933
- Medtronic MITG #76275
-
,for, Item ID-
- #825934
- Medtronic MITG #76280
-
,for, Item ID-
- #825942
- Medtronic MITG #96365