-
,for, Item ID-
- #366200
- Surgical Specialties #1242B
Absorbable Suture with Needle LOOK® Chromic Gut C-1 3/8 Circle Taper Cutting Needle Size 6-0 Monofilament
SUTURE, C-GUT CHR 6-0 C-1 (12/BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- Every strand is precision polished to a uniform diameter, permitting smooth and secure knotting
- These are treated with chromic salt solution
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 366200 |
|---|---|
| Manufacturer # | 1242B |
| Brand | LOOK® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | C-1 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Taper Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 12 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Chromic Gut |
| Suture Material Range | Undyed Gut |
| Suture Size | Size 6-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Every strand is precision polished to a uniform diameter, permitting smooth and secure knotting
- These are treated with chromic salt solution
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034496
- McKesson Brand #S635GX
-
,for, Item ID-
- #1034497
- McKesson Brand #S636GX
-
,for, Item ID-
- #1034498
- McKesson Brand #S687G
-
,for, Item ID-
- #2163
- J & J Healthcare Systems #G122H
-
,for, Item ID-
- #2250
- J & J Healthcare Systems #U203H
-
,for, Item ID-
- #289397
- Surgical Specialties #560B
-
,for, Item ID-
- #260427
- Surgical Specialties #557B
-
,for, Item ID-
- #2758
- J & J Healthcare Systems #796G
-
,for, Item ID-
- #2750
- J & J Healthcare Systems #792G
-
,for, Item ID-
- #425449
- Covidien #G-3810
-
,for, Item ID-
- #289396
- Surgical Specialties #559B
-
,for, Item ID-
- #529122
- Surgical Specialties #558B
-
,for, Item ID-
- #374174
- Surgical Specialties #525B
-
,for, Item ID-
- #2162
- J & J Healthcare Systems #G121H
-
,for, Item ID-
- #289404
- Surgical Specialties #554B
-
,for, Item ID-
- #289403
- Surgical Specialties #551B