-
,for, Item ID-
- #348119
- J & J Healthcare Systems #C576D
Nonabsorbable Suture with Needle Nurolon™ Nylon CP-2 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 3-0 Braided
SUTURE, NUROLON BLK BR 3-0 18"CP-2 (12/BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- NUROLON Sutures are composed of tightly braided filaments and are coated to improve handling characteristics
- NUROLON Sutures look, feel and handle like silk
- More …
Suture Size
Size 2-0 Size 3-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 348119 |
|---|---|
| Manufacturer # | C576D |
| Brand | Nurolon™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CP-2 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- NUROLON Sutures are composed of tightly braided filaments and are coated to improve handling characteristics
- NUROLON Sutures look, feel and handle like silk
- NUROLON Sutures have more strength and elicit less tissue reaction than silk
- NUROLON Sutures have more strength and elicit less tissue reaction than silk
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #354615
- Covidien #SS-684G
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #3524
- J & J Healthcare Systems #MX69G
-
,for, Item ID-
- #359551
- Covidien #SN-661G
-
,for, Item ID-
- #425053
- Covidien #SN-764G
-
,for, Item ID-
- #385896
- Covidien #SN-663G
-
,for, Item ID-
- #279905
- Surgical Specialties #1291B
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #414736
- Surgical Specialties #A662N