-
,for, Item ID-
- #229611
- Covidien #GL-67-M
Absorbable Suture with Needle Polysorb™ Polyester V-20 1/2 Circle Taper Point Needle Size 3-0 Braided
SUTURE, VIO 27" V-20 (12/BX)
Features
- Polysorb is a tight braided absorbable suture which gives less trauma to the tissue
- Supports wound up to 3 week
- Complete mass absorption in 50 to 90 days
- More …
Suture Length Range
10.1 to 20 in 20.1 to 40 inSuture Size
Size 0 Size 2-0 Size 3-0 Size 4-0 Size 5-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 229611 |
|---|---|
| Manufacturer # | GL-67-M |
| Brand | Polysorb™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | V-20 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Polysorb is a tight braided absorbable suture which gives less trauma to the tissue
- Supports wound up to 3 week
- Complete mass absorption in 50 to 90 days
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #483330
- Covidien #SL-5628G
-
,for, Item ID-
- #480971
- Covidien #SL-5627-G
-
,for, Item ID-
- #480910
- Covidien #SL-5687G
-
,for, Item ID-
- #561672
- Covidien #SL-691G
-
,for, Item ID-
- #388091
- Covidien #SL-822G
-
,for, Item ID-
- #219748
- Covidien #GL-322
-
,for, Item ID-
- #219530
- Covidien #CL-953
-
,for, Item ID-
- #480180
- Covidien #SL-5687
-
,for, Item ID-
- #220097
- Covidien #SL-822
-
,for, Item ID-
- #489808
- Covidien #SL1644G
-
,for, Item ID-
- #495356
- Covidien #SL-5636-G
-
,for, Item ID-
- #219749
- Covidien #GL-323
-
,for, Item ID-
- #506906
- Covidien #SL-5688-G
-
,for, Item ID-
- #220093
- Covidien #SL-691
-
,for, Item ID-
- #371579
- Covidien #GLS-322
-
,for, Item ID-
- #219462
- Covidien #CL-843