-
,for, Item ID-
- #219546
- Covidien #CN-490
Nonabsorbable Suture with Needle Monosof™ Nylon GS -18 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Monofilament
SUTURE, MONOSOF BLK 2 30" GS-18 05J (24/BX)
No Image
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
- Excellent strength of a synthetic monofilament
- Provides exceptional handling and tying properties
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 219546 |
|---|---|
| Manufacturer # | CN-490 |
| Brand | Monosof™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | GS -18 |
| Needle Length | 77 mm |
| Needle Length Range | 60.1 to 100 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 24-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Monosof monofilament nylon sutures are use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic, and neurological surgery
- Excellent strength of a synthetic monofilament
- Provides exceptional handling and tying properties
- Enhanced tensile strength in fine sizes
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034507
- McKesson Brand #S662GX
-
,for, Item ID-
- #1034512
- McKesson Brand #S699GX
-
,for, Item ID-
- #1034505
- McKesson Brand #S1698GX
-
,for, Item ID-
- #1034509
- McKesson Brand #S664GX
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #989830
- J & J Healthcare Systems #1663G
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #2611
- J & J Healthcare Systems #662H
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #474484
- Covidien #SN-5699G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #466180
- Covidien #SN-5696G
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B