-
,for, Item ID-
- #185646
- J & J Healthcare Systems #CX74T
Nonabsorbable Suture with Needle Ethibond Polyester OS-2 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 0 Braided
SUTURE, ETHBND GRN BR 0 18" OS-2 CB74T (24BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- Ethibond excel is a nonabsorbable braided polyester suture composed of high molecular weight and long chain, linear polyesters
- The suture is braided for optimal handling properties
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 185646 |
|---|---|
| Manufacturer # | CX74T |
| Brand | Ethibond |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | OS-2 |
| Needle Length | 17 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 24-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Green |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Ethibond excel is a nonabsorbable braided polyester suture composed of high molecular weight and long chain, linear polyesters
- The suture is braided for optimal handling properties
- The highly adherent coating is a relatively nonreactive nonabsorbable compound which acts as a lubricant to mechanically improve the physical properties by improving handling qualities as contrasted to the braided, uncoated fiber
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #130320
- J & J Healthcare Systems #1669H
-
,for, Item ID-
- #2610
- J & J Healthcare Systems #661G
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #2996
- J & J Healthcare Systems #1667ZH
-
,for, Item ID-
- #1026343
- J & J Healthcare Systems #X424H
-
,for, Item ID-
- #2611
- J & J Healthcare Systems #662H
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #3424
- J & J Healthcare Systems #X425H
-
,for, Item ID-
- #3025
- J & J Healthcare Systems #1696G
-
,for, Item ID-
- #3524
- J & J Healthcare Systems #MX69G
-
,for, Item ID-
- #124051
- J & J Healthcare Systems #X412H
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #2616
- J & J Healthcare Systems #664H