-
,for, Item ID-
- #1283171
- J & J Healthcare Systems #413H
Nonabsorbable Suture with Needle Perma-Hand™ Silk CT-3 1/2 Circle Taper Point Needle Size 2-0 Braided
SUTURE, SILK PERMA-HAND N/ABSRB BR BLK 2-0 CT-3 20" (36/BX)
No Image
Features
- Taper Point Needle
- Perma-Hand is a nonabsorbable sterile surgical suture composed of an organic protein
- The sutures are processed to remove the natural waxes and gums
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1283171 |
|---|---|
| Manufacturer # | 413H |
| Brand | Perma-Hand™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CT-3 |
| Needle Length | 22 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 20 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Taper Point Needle
- Perma-Hand is a nonabsorbable sterile surgical suture composed of an organic protein
- The sutures are processed to remove the natural waxes and gums
- Coated with a special wax mixture
- Processed for optimum handling and knot security without excess capillarity
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #2582
- J & J Healthcare Systems #641G
-
,for, Item ID-
- #476632
- J & J Healthcare Systems #640G
-
,for, Item ID-
- #2578
- J & J Healthcare Systems #639G
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #1026157
- J & J Healthcare Systems #A185H
-
,for, Item ID-
- #2644
- J & J Healthcare Systems #678G
-
,for, Item ID-
- #2743
- J & J Healthcare Systems #780G
-
,for, Item ID-
- #3063
- J & J Healthcare Systems #1780G
-
,for, Item ID-
- #3451
- J & J Healthcare Systems #1639G
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #2379
- J & J Healthcare Systems #424H
-
,for, Item ID-
- #2809
- J & J Healthcare Systems #K832H
-
,for, Item ID-
- #2744
- J & J Healthcare Systems #783G