-
,for, Item ID-
- #1282620
- Harloff #MDS3021K14
Medication Cart M-Series Powder Coated Steel Frame 22 D X 36-3/4 W X 34 H Inch Teal
CART, MEDICAL M-SERIES X-SHORTSM 4 DRWR KEY LOCK D/S
No Image
Features
- Sturdy, uni-body steel construction
- Key lock with two keys
- 21 inches of vertical drawer space
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1282620 |
|---|---|
| Manufacturer # | MDS3021K14 |
| Brand | M-Series |
| Manufacturer | Harloff |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Medication Cart |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Teal |
| Dimensions | 22 D X 36-3/4 W X 34 H Inch |
| Drawer Dimensions | 24-1/2 W X 17 D Inch |
| Drawers or Shelves Specifications | Drawers |
| Frame Material | Powder Coated Steel Frame |
| Locking Type | Key Lock |
| Number of Drawers | 4 Drawers |
| Number of Shelves | Without Shelves |
| Top Dimensions | 22 D X 36-3/4 W Inch |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42192404 |
| Wheel Type | 5 Inch Casters |
Features
- Sturdy, uni-body steel construction
- Key lock with two keys
- 21 inches of vertical drawer space
- Full extension drawers slides for easy access
- Removable plastic top
- Full extension drawers slides for easy access
- Cart is delivered assembled
- Industry only fully curved protective bumper
- Fully customizable drawer configurations
- Durable scratch resistant heat sealed powder coat finish
- Ergonomic side push handles can be mounted on either side
- Industry best 5 Inch quiet rolling casters - 1 steering caster and 2 braking casters
- Body has pre-threaded accessory mounting holes
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1158058
- Harloff #MDS3030B06
-
,for, Item ID-
- #1186784
- Capsa Solutions #M5PC-C-BG-D103-U103-STK
-
,for, Item ID-
- #1176223
- Harloff #MDS3030E16
-
,for, Item ID-
- #1241323
- Harloff #MPA3030K06
-
,for, Item ID-
- #1086868
- Waterloo Industries #MTK1-4B771-33FTF6
-
,for, Item ID-
- #1040490
- Waterloo Industries #HTK1-33TTT6B
-
,for, Item ID-
- #1183104
- Harloff #MDS3030B06-EMG1Q
-
,for, Item ID-
- #944665
- Clinton Industries #67100
-
,for, Item ID-
- #929975
- Clinton Industries #67200
-
,for, Item ID-
- #529194
- Harloff #SL28BIN5
-
,for, Item ID-
- #1207815
- Harloff #MDS3030B16
-
,for, Item ID-
- #1183115
- Harloff #MDS3024B14-EMG1Q
-
,for, Item ID-
- #746961
- Harloff #SL550PC
-
,for, Item ID-
- #563937
- Harloff #SL600PC
-
,for, Item ID-
- #1184070
- Harloff #MDS3030K06
-
,for, Item ID-
- #958972
- Capsa Solutions #M2PC-C-PM-D103