-
,for, Item ID-
- #1282512
- Omnimed #350340T
Phlebotomy Cart Omnicart® Steel Frame 15-1/2 W X 17 D X 46 H Inch Beige
CART, PHLEBOTOMY W/THUMB LATCHGRY MED
No Image
Features
- Height of work-surface adjusts from 36 to 46 inches
- Built in handle on back and front of unit for easy transport
- 350340T is sold with a thumb latch. The thumb latch does not lock and only requires a simple turn of the latch to open and close
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1282512 |
|---|---|
| Manufacturer # | 350340T |
| Brand | Omnicart® |
| Manufacturer | Omnimed |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Phlebotomy Cart |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Beige |
| Dimensions | 15-1/2 W X 17 D X 46 H Inch |
| Drawer Dimensions | 15-5/16 W X 15-3/8 D Inch |
| Drawers or Shelves Specifications | Drawer |
| Frame Material | Steel Frame |
| Locking Type | Key Lock |
| Number of Drawers | 1 Drawer |
| Number of Shelves | Without Shelves |
| Top Dimensions | 15-1/2 W X 17 D Inch |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42192404 |
| Wheel Type | 3 Inch Casters |
Features
- Height of work-surface adjusts from 36 to 46 inches
- Built in handle on back and front of unit for easy transport
- 350340T is sold with a thumb latch. The thumb latch does not lock and only requires a simple turn of the latch to open and close
- Single wire glove box holder
- Adjustable straps to hold most sharps containers
- Sturdy 5 leg base with 3 inch casters
- 1 Year Warranty
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1276500
- McKesson Brand #134-108395
-
,for, Item ID-
- #1276499
- McKesson Brand #134-108394
-
,for, Item ID-
- #1276498
- McKesson Brand #134-108396
-
,for, Item ID-
- #474768
- Mada Medical Products #2023
-
,for, Item ID-
- #646889
- DJO #4018
-
,for, Item ID-
- #682601
- Health O Meter #2210CART
-
,for, Item ID-
- #959448
- Brandt Industries #30820
-
,for, Item ID-
- #702812
- Waterloo Industries #MTWA-34696-WHT
-
,for, Item ID-
- #1181453
- Aspen Surgical (Symmetry) #BV-IDS-CS2
-
,for, Item ID-
- #1040490
- Waterloo Industries #HTK1-33TTT6B
-
,for, Item ID-
- #1086868
- Waterloo Industries #MTK1-4B771-33FTF6
-
,for, Item ID-
- #944665
- Clinton Industries #67100
-
,for, Item ID-
- #529194
- Harloff #SL28BIN5
-
,for, Item ID-
- #1146212
- Befour #CRT202
-
,for, Item ID-
- #1212268
- Market Lab Inc #101878
-
,for, Item ID-
- #1231445
- Omnimed #350340