-
,for, Item ID-
- #1281433
- Providers like you icon 10
- Medtronic MITG #10CN10A
Cuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Adult
TUBE, TRACHEOSTOMY W/TAPERGUARD CUFFED 10.0MM
Features
- Inner Cannula 9.0 mm
- Tracheostomy Tube With TaperGuard™ Cuff
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39%
- More …
Inside Diameter
6.5 mm 7.0 mm 7.5 mm 8.0 mm 8.5 mm 9.0 mm 10 mmOutside Diameter
9.4 mm 10.1 mm 10.8 mm 11.4 mm 12.2 mm 12.7 mm 13.8 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1281433 |
|---|---|
| Manufacturer # | 10CN10A |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Cuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For Ventilator |
| HCPCS | A7521 |
| Inside Diameter | 10 mm |
| Material | Non-DEHP Plasticizer |
| Outside Diameter | 13.8 mm |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Use |
| User | Adult |
Features
- Inner Cannula 9.0 mm
- Tracheostomy Tube With TaperGuard™ Cuff
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39%
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertion
- Integrated 15 mm connector
- Flange material is a transparent, soft material designed to conform to the patient’s anatomy to help reduce the risk of skin breakdown
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF