-
,for, Item ID-
- #128092
- J & J Healthcare Systems #K895H
Absorbable Suture with Needle GUT CHROMIC Chromic Gut C-1 3/8 Circle Taper Cutting Needle Size 5-0 Monofilament
SUTURE, GUT CHR 5-0 27" C-1 (36/BX)
Features
- Chromic gut is a absorbable suture composed of purified connective collagen tissue
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 128092 |
|---|---|
| Manufacturer # | K895H |
| Brand | GUT CHROMIC |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | C-1 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Taper Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 27 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Chromic Gut |
| Suture Material Range | Undyed Gut |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Chromic gut is a absorbable suture composed of purified connective collagen tissue
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034496
- McKesson Brand #S635GX
-
,for, Item ID-
- #1034497
- McKesson Brand #S636GX
-
,for, Item ID-
- #1034498
- McKesson Brand #S687G
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #2163
- J & J Healthcare Systems #G122H
-
,for, Item ID-
- #3071
- J & J Healthcare Systems #1824H
-
,for, Item ID-
- #2250
- J & J Healthcare Systems #U203H
-
,for, Item ID-
- #289397
- Surgical Specialties #560B
-
,for, Item ID-
- #260427
- Surgical Specialties #557B
-
,for, Item ID-
- #2758
- J & J Healthcare Systems #796G
-
,for, Item ID-
- #2750
- J & J Healthcare Systems #792G
-
,for, Item ID-
- #289396
- Surgical Specialties #559B
-
,for, Item ID-
- #425449
- Covidien #G-3810
-
,for, Item ID-
- #2162
- J & J Healthcare Systems #G121H
-
,for, Item ID-
- #529122
- Surgical Specialties #558B
-
,for, Item ID-
- #374174
- Surgical Specialties #525B