-
,for, Item ID-
- #1271781
- Harloff #M3DS1830E05
Anesthesia Cart M-Series Powder Coated Steel Frame 40-3/4 H X 18 W X 18 D Inch Light Blue
CART, ANES M-SERIES TALL NARROW WIDTH 5DRWR E-LOCK
No Image
Features
- Sturdy, uni-body steel construction
- Basic electronic pushbutton lock
- Key lock override
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1271781 |
|---|---|
| Manufacturer # | M3DS1830E05 |
| Brand | M-Series |
| Manufacturer | Harloff |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Anesthesia Cart |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Light Blue |
| Dimensions | 40-3/4 H X 18 W X 18 D Inch |
| Drawer Dimensions | 12-3/5 W X 17 D Inch |
| Drawers or Shelves Specifications | 5 Drawers |
| Frame Material | Powder Coated Steel Frame |
| Locking Type | E-Lock |
| Number of Drawers | 5 Drawers |
| Number of Shelves | Without Shelves |
| Shelf Dimensions | Without Shelves |
| Top Dimensions | 18 W X 18 D Inch |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42192404 |
| Wheel Type | 3 Inch Casters |
Features
- Sturdy, uni-body steel construction
- Basic electronic pushbutton lock
- Key lock override
- Factory set user and supervisor code
- Cabinet may be programmed in the field
- Durable scratch resistant heat sealed powder coat finish
- Full extension drawers slides for easy access
- Body has pre-threaded accessory mounting holes
- Antimicrobial plastic top, removable
- 30%XE2%X80? of vertical drawer space
- Cart is delivered assembled
- 3%XE2%X80? single wheel stem caster set, full swivel – two with brake
- Two 3″ drawers
- One 6″ drawer
- Two 9″ drawers
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1158058
- Harloff #MDS3030B06
-
,for, Item ID-
- #1186784
- Capsa Solutions #M5PC-C-BG-D103-U103-STK
-
,for, Item ID-
- #1012628
- Waterloo Industries #UTRLU-333369-RED
-
,for, Item ID-
- #1079006
- Waterloo Industries #UTGKU-33669-GRA
-
,for, Item ID-
- #1176223
- Harloff #MDS3030E16
-
,for, Item ID-
- #1086868
- Waterloo Industries #MTK1-4B771-33FTF6
-
,for, Item ID-
- #1183104
- Harloff #MDS3030B06-EMG1Q
-
,for, Item ID-
- #929975
- Clinton Industries #67200
-
,for, Item ID-
- #1158060
- Harloff #MDS2430B06
-
,for, Item ID-
- #563937
- Harloff #SL600PC
-
,for, Item ID-
- #1087151
- Waterloo Industries #UTGSU-333369-DKB
-
,for, Item ID-
- #944665
- Clinton Industries #67100
-
,for, Item ID-
- #864377
- Waterloo Industries #UXGLU-9PEDS
-
,for, Item ID-
- #885329
- Harloff #V24-4B
-
,for, Item ID-
- #1184070
- Harloff #MDS3030K06
-
,for, Item ID-
- #1087554
- Waterloo Industries #UTGKU-33669-LTG