-
,for, Item ID-
- #1271208
- Covidien #VLOCL1904
Absorbable Suture with Needle V-Loc™ 180 Polyglyconate CV-23 1/2 Circle Taper Point Needle Size 3-0 Barbed Monofilament
SUTURE, V-LOC 180 ABSRBABL CLRWND CLSR 3-0 6" CV-23 (12/CS)
No Image
Features
- The V-Loc wound closure device replaces tedious knot tying with hundreds of tiny barbs that evenly distribute tension along the wound — significantly reducing suture time and may improve wound healing outcomes
- The barbs of the V-Loc™ device pass smoothly through tissue and then firmly lock into place
- The V-Loc™ device resists migration and maintains tension of the suture line
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1271208 |
|---|---|
| Manufacturer # | VLOCL1904 |
| Brand | V-Loc™ 180 |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | CV-23 |
| Needle Length | 17 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 6 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polyglyconate |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- The V-Loc wound closure device replaces tedious knot tying with hundreds of tiny barbs that evenly distribute tension along the wound — significantly reducing suture time and may improve wound healing outcomes
- The barbs of the V-Loc™ device pass smoothly through tissue and then firmly lock into place
- The V-Loc™ device resists migration and maintains tension of the suture line
- The V-Loc™ device uses a dual-angle cut that creates a strong anchoring barb
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #161389
- J & J Healthcare Systems #Z880G
-
,for, Item ID-
- #128276
- J & J Healthcare Systems #Z416H
-
,for, Item ID-
- #219705
- Covidien #GG-122
-
,for, Item ID-
- #139966
- J & J Healthcare Systems #Z303H
-
,for, Item ID-
- #129270
- J & J Healthcare Systems #Z334H
-
,for, Item ID-
- #153411
- J & J Healthcare Systems #V402G
-
,for, Item ID-
- #220270
- Covidien #UG-203
-
,for, Item ID-
- #129271
- J & J Healthcare Systems #Z304H
-
,for, Item ID-
- #219704
- Covidien #GG-121
-
,for, Item ID-
- #129272
- J & J Healthcare Systems #Z305H
-
,for, Item ID-
- #128274
- J & J Healthcare Systems #Z371T
-
,for, Item ID-
- #564189
- Covidien #8886660841
-
,for, Item ID-
- #185435
- J & J Healthcare Systems #Z148H
-
,for, Item ID-
- #182439
- J & J Healthcare Systems #Z320H
-
,for, Item ID-
- #226596
- J & J Healthcare Systems #Y215H