-
,for, Item ID-
- #1271109
- Myco Medical Supplies #ML340-M
Absorbable Suture with Needle Reli® Polydioxanone YCT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 0 Monofilament
SUTURE, REDIDIOX PRO VIO MF SYNTHETIC 36MM 30" (12/BX)
No Image
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1271109 |
|---|---|
| Manufacturer # | ML340-M |
| Brand | Reli® |
| Manufacturer | Myco Medical Supplies |
| Country of Origin | India |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | YCT-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polydioxanone |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- 100% in-line manufacturing inspection ensures a smooth and secure needle to suture attachment site
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #217677
- J & J Healthcare Systems #Y417H
-
,for, Item ID-
- #161389
- J & J Healthcare Systems #Z880G
-
,for, Item ID-
- #128265
- J & J Healthcare Systems #Z340H
-
,for, Item ID-
- #1026342
- J & J Healthcare Systems #Y415H
-
,for, Item ID-
- #151229
- J & J Healthcare Systems #Z346H
-
,for, Item ID-
- #224584
- J & J Healthcare Systems #Y214H
-
,for, Item ID-
- #153411
- J & J Healthcare Systems #V402G
-
,for, Item ID-
- #139966
- J & J Healthcare Systems #Z303H
-
,for, Item ID-
- #1018638
- Myco Medical Supplies #GC635-M
-
,for, Item ID-
- #129271
- J & J Healthcare Systems #Z304H
-
,for, Item ID-
- #128274
- J & J Healthcare Systems #Z371T
-
,for, Item ID-
- #241273
- J & J Healthcare Systems #Z990G
-
,for, Item ID-
- #129272
- J & J Healthcare Systems #Z305H
-
,for, Item ID-
- #182439
- J & J Healthcare Systems #Z320H
-
,for, Item ID-
- #224927
- J & J Healthcare Systems #Y213H