-
,for, Item ID-
- #1267248
- Globe Scientific #EIS-1156-PLI2
iScope® Teaching Microscope Siedentopf Type Trinocular / Binocular Head Plan IOS 4x / 10x / S40x / S100x Oil Immersion Infinity Corrected 100 to 240V 216 X 150 mm Rackless Stage with Integrated 79 X 52 mm Mechanical Stage
MICROSCOPE, TRINOCULAR MULTIHEAD W/1 EXTRA BINOCULAR HEAD DS
No Image
Features
- Euromex IS.1156-PLi2 iScope Trinocular Multihead Microscope with 1 Extra Binocular Head
- The Euromex iScope Two-Head Teaching Microscope (IS.1156-PLi2) allows up to two users and is perfect for teaching purposes and simultaneous observation of specimens
- Siedentopf 30° inclined tubes
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1267248 |
|---|---|
| Manufacturer # | EIS-1156-PLI2 |
| Brand | iScope® |
| Manufacturer | Globe Scientific |
| Country of Origin | China |
| Application | Teaching Microscope |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Condenser | N.A. 1.25 Abbe Condenser |
| Head Type | Siedentopf Type Trinocular / Binocular Head |
| Light Source | 3W |
| Light Type | NeoLed™ |
| Objectives | Plan IOS 4x / 10x / S40x / S100x Oil Immersion Infinity Corrected |
| Power Source | 100 to 240V |
| Stage Type | 216 X 150 mm Rackless Stage with Integrated 79 X 52 mm Mechanical Stage |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41111759 |
Features
- Euromex IS.1156-PLi2 iScope Trinocular Multihead Microscope with 1 Extra Binocular Head
- The Euromex iScope Two-Head Teaching Microscope (IS.1156-PLi2) allows up to two users and is perfect for teaching purposes and simultaneous observation of specimens
- Siedentopf 30° inclined tubes
- Interpupillary distance is adjustable between 50 to 75 mm
- Multihead attachment is equipped with a joystick to move a green or red laser pointer across the entire field of view of all heads
- Extended wide field EWF plan 10x eyepieces with 22mm field of view
- Revolving quintuple reversed nosepiece on ball bearings
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #862544
- McKesson Brand #600R-LED
-
,for, Item ID-
- #862546
- McKesson Brand #605
-
,for, Item ID-
- #888344
- McKesson Brand #3129
-
,for, Item ID-
- #885235
- McKesson Brand #597
-
,for, Item ID-
- #987295
- McKesson Brand #597T
-
,for, Item ID-
- #768903
- Globe Scientific #1324
-
,for, Item ID-
- #14248
- Welch Allyn #20200
-
,for, Item ID-
- #1188031
- Welch Allyn #71-SM2CXX
-
,for, Item ID-
- #14252
- Welch Allyn #21700
-
,for, Item ID-
- #1188032
- Welch Allyn #71-SM2LDX
-
,for, Item ID-
- #221316
- Zeiss #306071-0000-000
-
,for, Item ID-
- #1188053
- Welch Allyn #118-3-US
-
,for, Item ID-
- #1188033
- Welch Allyn #71-SM2LXU
-
,for, Item ID-
- #112122
- Welch Allyn #21111