-
,for, Item ID-
- #1267162
- Atos Medical #370-5.5-C60
Tracheostomy Tube Tracoe Size 5.5 Pediatric
TUBE, TRACH SILCOSOFT PED UNCUFFED SILICONE 5.5
Features
- Includes: Ring obturator, adjustable neck strap, disconnection wedge, and product info card with two detachable labels
- Slightly curved flange with large, specially reinforced eyelets
- Tracoe Silcosoft is a soft, flexible, spiral-reinforced silicone tube
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1267162 |
|---|---|
| Manufacturer # | 370-5.5-C60 |
| Brand | Tracoe |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Country of Origin | Germany |
| Application | Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| For Use With | For ATOS Tracheostomy |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 5.0mm |
| Legacy Size | Size 5.5 |
| Length | 29 mm Length |
| Length Range | 21 to 40 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 7.3mm |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Disposable |
| User | Pediatric |
Features
- Includes: Ring obturator, adjustable neck strap, disconnection wedge, and product info card with two detachable labels
- Slightly curved flange with large, specially reinforced eyelets
- Tracoe Silcosoft is a soft, flexible, spiral-reinforced silicone tube
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #726160
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS45
-
,for, Item ID-
- #1141336
- Medtronic MITG #4.5PEF
-
,for, Item ID-
- #853089
- Medtronic MITG #5.5PEF
-
,for, Item ID-
- #1141337
- Medtronic MITG #5.0PEF
-
,for, Item ID-
- #1141352
- Medtronic MITG #6.0PELF
-
,for, Item ID-
- #1141350
- Medtronic MITG #5.0PELF
-
,for, Item ID-
- #1141334
- Medtronic MITG #3.5PEF
-
,for, Item ID-
- #867114
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS30
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #1141351
- Medtronic MITG #5.5PELF
-
,for, Item ID-
- #368143
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS40
-
,for, Item ID-
- #446585
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P045
-
,for, Item ID-
- #446584
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P040