-
,for, Item ID-
- #1266279
- Providers like you icon 12
- Control Solutions Inc #FRIDGE-TAG2L-BKUP
Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm Fridge-tag® 2L Fahrenheit / Celsius -22° to +131°F (-30° to +55°C) Glycol Bottle Probe Battery Operated
TAG, FRIDGE BERLINGER BACKUP 2L VACCINE DATA LOGGER
No Image
Features
- Backup Data Logger - FridgeTag 2L Vaccine Monitor - Fridge Version
- The Berlinger Fridge-Tag2L is an extremely simple digital data logger built specifically for monitoring stored vaccines in a refrigerator
- The Fridge-Tag2L doesn’t require any software, all setup is done using two buttons on the face of the device
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1266279 |
|---|---|
| Manufacturer # | FRIDGE-TAG2L-BKUP |
| Brand | Fridge-tag® 2L |
| Manufacturer | Control Solutions Inc |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.5°C (-10° to +40°C), ± 0.8°C (-25° to -10°C) |
| Application | Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Specifications | 27 X 95 mm |
| Display Type | LCD Display |
| For Use With | For Monitoring Vaccines in Refrigerators |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Glycol Bottle Probe |
| Response Time | Every Minute |
| Specifications | 14.5 X 75 X 128 mm, High / Low Alarm, USB Interface |
| Temperature Range | -22° to +131°F (-30° to +55°C) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41111979 |
Features
- Backup Data Logger - FridgeTag 2L Vaccine Monitor - Fridge Version
- The Berlinger Fridge-Tag2L is an extremely simple digital data logger built specifically for monitoring stored vaccines in a refrigerator
- The Fridge-Tag2L doesn’t require any software, all setup is done using two buttons on the face of the device
- When connected to a computer using the integrated USB plug the logger automatically creates a PDF data report showing up to 56 days worth of temperature data
- The easy to read, large, LCD displays current temperature, time, recording status, and battery life
- View up to 30 days of high, low, and any alarms and their duration just with the click of a button
- The Fridge-Tag2L uses a flat ribbon sensor cable that minimizes air gaps and includes a highly accurate sensor mounted inside a 7 mL buffer bottle filled with a Biosafe glycol solution
- Includes the data logger, sensor with buffer bottle, mounting accessories, and a 2-year calibration certificate by accredited ISO/IEC 17025:2017 in-house calibration lab
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074438
- McKesson Brand #MCK821RFV
-
,for, Item ID-
- #1074443
- McKesson Brand #MCK80021P
-
,for, Item ID-
- #1074441
- McKesson Brand #MCK821RFV2
-
,for, Item ID-
- #1207261
- McKesson Brand #MCK8019UL
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #1010604
- Thermco Products Inc #BERFRIDGETAG2L
-
,for, Item ID-
- #1014796
- Thermco Products Inc #BERFREEZTAG2L
-
,for, Item ID-
- #1073561
- Thermco Products Inc #LTTRED3016R
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #1204472
- Control Solutions Inc #VFC400-VMK-10
-
,for, Item ID-
- #937369
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-09
-
,for, Item ID-
- #907851
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-07
-
,for, Item ID-
- #694143
- Health Care Logistics #16087