-
,for, Item ID-
- #1265621
- Myco Medical Supplies #V339-M
Absorbable Suture with Needle Reli® Redisorb™ Polyglycolide YCT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 2-0 Braided
SUTURE, REDISORB PRO PGLA VIO BRAIDED 2-0 YCT-1 30" (12/BX)
No Image
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- More …
Suture Size
Size 0 Size 2-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1265621 |
|---|---|
| Manufacturer # | V339-M |
| Brand | Reli® Redisorb™ |
| Manufacturer | Myco Medical Supplies |
| Country of Origin | India |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | YCT-1 |
| Needle Length | 37 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyglycolide |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Low-memory racetrack packaging with notched label for easy product identification, continuous inner lined barrier, twin needle parks and easy lift needle for improved suture handling
- All RELI® PRO sutures include needles made from 300 Series stainless steel for the perfect blend of strength and ductility
- RediPass™ needle coating facilitates smoother needle penetration and reduces tissue dragging
- 100% in-line manufacturing inspection ensures a smooth and secure needle to suture attachment site
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034527
- McKesson Brand #SJ416H
-
,for, Item ID-
- #1034531
- McKesson Brand #SJ423H
-
,for, Item ID-
- #1034528
- McKesson Brand #SJ417H
-
,for, Item ID-
- #1034525
- McKesson Brand #SJ259H
-
,for, Item ID-
- #1034532
- McKesson Brand #SJ443H
-
,for, Item ID-
- #1034526
- McKesson Brand #SJ269H
-
,for, Item ID-
- #363084
- Surgical Specialties #422B
-
,for, Item ID-
- #442150
- Surgical Specialties #423B
-
,for, Item ID-
- #219748
- Covidien #GL-322
-
,for, Item ID-
- #219530
- Covidien #CL-953
-
,for, Item ID-
- #278845
- J & J Healthcare Systems #VR416
-
,for, Item ID-
- #219749
- Covidien #GL-323
-
,for, Item ID-
- #278844
- J & J Healthcare Systems #VR214
-
,for, Item ID-
- #906028
- Surgical Specialties #G493N
-
,for, Item ID-
- #906030
- Surgical Specialties #G497N
-
,for, Item ID-
- #219462
- Covidien #CL-843