-
,for, Item ID-
- #1262257
- J & J Healthcare Systems #EPM8731
Nonabsorbable Suture with Needle Prolene™ Polypropylene BV175-6 3/8 Circle Taper Point Needle Size 7-0 Monofilament
SUTURE, POLYPROPYLENE PROLENE 7-0 BLU 4X30" (12/BX)
No Image
Features
- PROLENE Sutures (dyed or undyed) are non-absorbable, sterile surgical suture composed of an isotactic crystalline steroisomer of polypropylene, a synthetic linear polyolefin. The dyed suture is pigmented blue to enhance visibility
- PROLENE Sutures are indicated for use in general soft tissue approximating and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic and neurosurgical procedures
- More …
Suture Length Range
10.1 to 20 in 20.1 to 40 inProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1262257 |
|---|---|
| Manufacturer # | EPM8731 |
| Brand | Prolene™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | BV175-6 |
| Needle 2 Code | BV175-6 |
| Needle Length | 8 mm |
| Needle Length Range | 5.1 to 10 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Blue |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polypropylene |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 7-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- PROLENE Sutures (dyed or undyed) are non-absorbable, sterile surgical suture composed of an isotactic crystalline steroisomer of polypropylene, a synthetic linear polyolefin. The dyed suture is pigmented blue to enhance visibility
- PROLENE Sutures are indicated for use in general soft tissue approximating and/or ligation, including use in cardiovascular, ophthalmic and neurosurgical procedures
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #3278
- J & J Healthcare Systems #8698G
-
,for, Item ID-
- #3275
- J & J Healthcare Systems #8695G
-
,for, Item ID-
- #3279
- J & J Healthcare Systems #8699G
-
,for, Item ID-
- #3264
- J & J Healthcare Systems #8682G
-
,for, Item ID-
- #3257
- J & J Healthcare Systems #8665G
-
,for, Item ID-
- #3266
- J & J Healthcare Systems #8683G
-
,for, Item ID-
- #3271
- J & J Healthcare Systems #8686G
-
,for, Item ID-
- #3277
- J & J Healthcare Systems #8697G
-
,for, Item ID-
- #3254
- J & J Healthcare Systems #8661G
-
,for, Item ID-
- #3268
- J & J Healthcare Systems #8684G
-
,for, Item ID-
- #3269
- J & J Healthcare Systems #8685H
-
,for, Item ID-
- #3616
- J & J Healthcare Systems #8663G
-
,for, Item ID-
- #3263
- J & J Healthcare Systems #8681G
-
,for, Item ID-
- #3534
- J & J Healthcare Systems #8696G
-
,for, Item ID-
- #648665
- J & J Healthcare Systems #8682H
-
,for, Item ID-
- #127633
- J & J Healthcare Systems #8617G