-
,for, Item ID-
- #1261961
- Medtronic MITG #VLOCN0346
Nonabsorbable Suture with Needle V-Loc™ PBT Wound Closure Device Polybutester GS -21 1/2 Circle Taper Point Needle Size 0 Barbed Monofilament
SUTURE, V-LOC PBT BLU SZ0 (12/BX)
Features
- V-loc™ 90 synthetic absorbable barbed sutures are prepared from a synthetic polyester, Glycomer 631, composed of glycolide (60%), dioxanone (14%) and trimethylene carbonate (26%)
- The unidirectional barbs precisely grasp the tissue at numerous points, providing distribution of tension across the wound
- The efficient barb and welded loop design speeds dermal closure by eliminating the need to tie any knots
- More …
Suture Size
Size 0 Size 1 Size 2-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1261961 |
|---|---|
| Manufacturer # | VLOCN0346 |
| Brand | V-Loc™ PBT Wound Closure Device |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | GS -21 |
| Needle Length | 37 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Blue |
| Suture Length | 9 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polybutester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 0 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- V-loc™ 90 synthetic absorbable barbed sutures are prepared from a synthetic polyester, Glycomer 631, composed of glycolide (60%), dioxanone (14%) and trimethylene carbonate (26%)
- The unidirectional barbs precisely grasp the tissue at numerous points, providing distribution of tension across the wound
- The efficient barb and welded loop design speeds dermal closure by eliminating the need to tie any knots
- Potential to reduce knot-related complications
- Unique circular shape, needle held securely in optimal position
- Welded loop design
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #301658
- Surgical Specialties #1011B
-
,for, Item ID-
- #503071
- Covidien #SPB-5223G
-
,for, Item ID-
- #3633
- J & J Healthcare Systems #8805H
-
,for, Item ID-
- #726670
- Covidien #VLOCL0615
-
,for, Item ID-
- #799147
- Covidien #VLOCN0326
-
,for, Item ID-
- #731762
- Covidien #VLOCM0024
-
,for, Item ID-
- #731839
- Covidien #VLOCM0003
-
,for, Item ID-
- #731841
- Covidien #VLOCM0013
-
,for, Item ID-
- #1047041
- Medtronic MITG #VLOCL0346
-
,for, Item ID-
- #510208
- Covidien #SPB-5633G
-
,for, Item ID-
- #731828
- Covidien #VLOCL0316
-
,for, Item ID-
- #1184094
- Covidien #VP889X-2
-
,for, Item ID-
- #731763
- Covidien #VLOCM0034
-
,for, Item ID-
- #481391
- Covidien #SPB-1213G
-
,for, Item ID-
- #116907
- J & J Healthcare Systems #8610H
-
,for, Item ID-
- #1181729
- Medtronic MITG #VLOCM2145