-
,for, Item ID-
- #1257859
- American Diagnostic Corp #5481L
3.5V Portable Diagnostic Otoscope Diagnostix™ 5481 PMV 11 mm field of view, 5X magnification
DIAGNOSTIC SET, PORT OTOSCOPE PMV LED 3.5V
Features
- Also Includes: Tube containing five each Welch Allyn 2.75 mm and 4.25 mm disposable specula Padded soft case Five-year warranty on the instrument, lifetime warranty on AdLED lamp
- Battery Handle Features C-sized handle with 1400mAh Li-ion battery
- CNC machined from solid brass, the handle is chrome plated in black with a ribbed surface for a sure grip
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1257859 |
|---|---|
| Manufacturer # | 5481L |
| Brand | Diagnostix™ 5481 |
| Manufacturer | American Diagnostic Corp |
| Country of Origin | China |
| Application | 3.5V Portable Diagnostic Otoscope |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Lamp Size | 11 mm field of view, 5X magnification |
| Power Source | 1400mAh Li-ion Battery |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| Type | PMV |
| UNSPSC Code | 42182005 |
Features
- Also Includes: Tube containing five each Welch Allyn 2.75 mm and 4.25 mm disposable specula Padded soft case Five-year warranty on the instrument, lifetime warranty on AdLED lamp
- Battery Handle Features C-sized handle with 1400mAh Li-ion battery
- CNC machined from solid brass, the handle is chrome plated in black with a ribbed surface for a sure grip
- Adtronic electronic rheostatic light intensity control provides infinite continuous control and auto-off feature after two minutes
- Top half of handle unscrews to access U.S. wall plug (EU compatible plug option is available; add EU to model number when ordering)
- Li-ion battery provides 2.5 hours of continuous use with xenon, 6.5 hours of use with LED
- Universal bayonet mount for compatibility with other brands of 3.5V instrument heads
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1188034
- Welch Allyn #71-SM2NDX
-
,for, Item ID-
- #1188027
- Welch Allyn #238-2
-
,for, Item ID-
- #720595
- American Diagnostic Corp #5111N
-
,for, Item ID-
- #1039841
- Mabis Healthcare #20-850-000
-
,for, Item ID-
- #720594
- American Diagnostic Corp #5110N
-
,for, Item ID-
- #149162
- Terumo Medical #SR-OX2419CA
-
,for, Item ID-
- #14248
- Welch Allyn #20200
-
,for, Item ID-
- #1156837
- Somerset Therapeutics #70069040301
-
,for, Item ID-
- #1188031
- Welch Allyn #71-SM2CXX
-
,for, Item ID-
- #14252
- Welch Allyn #21700
-
,for, Item ID-
- #149163
- Terumo Medical #SR-OX2025CA
-
,for, Item ID-
- #1035231
- American Diagnostic Corp #5110NL
-
,for, Item ID-
- #161416
- Welch Allyn #22820
-
,for, Item ID-
- #560121
- American Diagnostic Corp #5211
-
,for, Item ID-
- #982654
- Prestige Medical #3430-BLK
-
,for, Item ID-
- #1188032
- Welch Allyn #71-SM2LDX