-
,for, Item ID-
- #1251435
- Ambu #512101000
Single-Use Flexible Rhinolaryngoscope Ambu® aScope™ 4 RhinoLaryngo Intervention 130° up, 130° down 5.0 mm 350 mm 5.4 mm
ASCOPE, 4 RHINOLARYNGO INTERVENTIONAL (5/BX)
No Image
Features
- No capital or service/repair expenses for flexible endoscopes required — move away from fiber-optic/camera setups and bulky, stationary video towers
- No reprocessing eliminates endoscope transport
- Easily review captured video, download to USB or connect to EHR — record procedures and play back frame by frame
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1251435 |
|---|---|
| Manufacturer # | 512101000 |
| Brand | Ambu® aScope™ 4 RhinoLaryngo Intervention |
| Manufacturer | Ambu |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Single-Use Flexible Rhinolaryngoscope |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Tip Deflection Range | 5.4 mm |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| Tube Diameter | 5.0 mm |
| Tube Working Length | 350 mm |
| UNSPSC Code | 42296336 |
| Viewing Angle | 130° up, 130° down |
Features
- No capital or service/repair expenses for flexible endoscopes required — move away from fiber-optic/camera setups and bulky, stationary video towers
- No reprocessing eliminates endoscope transport
- Easily review captured video, download to USB or connect to EHR — record procedures and play back frame by frame
- Full-HD imaging on the 12.8%XE2%X80? aView™ 2 Advance Monitor
- Working channel for therapeutic and diagnostic procedures
- The monitor’s excellent imaging capabilities combined with the scope’s high-bending angles, precise tip motion, and 2.2mm working channel enable you to identify anatomical structures confidently and perform therapeutic procedures
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1039841
- Mabis Healthcare #20-850-000
-
,for, Item ID-
- #733961
- Birchwood Laboratories #34-7027-12
-
,for, Item ID-
- #466020
- American Diagnostic Corp #603RB
-
,for, Item ID-
- #1251431
- Ambu #601101000
-
,for, Item ID-
- #731660
- Flexicare #038-971-080U
-
,for, Item ID-
- #731662
- Flexicare #038-971-090U
-
,for, Item ID-
- #1251397
- Ambu #510101000
-
,for, Item ID-
- #475573
- Monarch Molding #1891C
-
,for, Item ID-
- #1086674
- Midmark #B-008-11-400-166
-
,for, Item ID-
- #1251396
- Ambu #600101000
-
,for, Item ID-
- #1088535
- American Diagnostic Corp #5212
-
,for, Item ID-
- #695231
- American Diagnostic Corp #5240
-
,for, Item ID-
- #996415
- Flexicare #038-971-030U
-
,for, Item ID-
- #944884
- M.C. Johnson #9304-01
-
,for, Item ID-
- #731656
- Flexicare #038-971-060U
-
,for, Item ID-
- #1016614
- American Diagnostic Corp #608BK