-
,for, Item ID-
- #1241947
- Surgical Specialties #D424N
Nonabsorbable Suture with Needle Surgical Specialties™ Silk CT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 0 Braided
SUTURE, SHARPOINT SILK 0 BLK BR 75CM CT-1 TAPER POINT (12/BX
No Image
Features
- Conventional Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1241947 |
|---|---|
| Manufacturer # | D424N |
| Brand | Surgical Specialties™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CT-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Conventional Cutting Needle
- Modern braiding technique provides a uniform smooth surface and a greater tensile strength
- The precision manufacturing of our Surgical Specialties™ sutures ensures consistent needle strength and durability that holds up pass after pass
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034516
- McKesson Brand #S683GX
-
,for, Item ID-
- #1034515
- McKesson Brand #S622H
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #2662
- J & J Healthcare Systems #685G
-
,for, Item ID-
- #1110375
- J & J Healthcare Systems #K833H
-
,for, Item ID-
- #2659
- J & J Healthcare Systems #684G
-
,for, Item ID-
- #2379
- J & J Healthcare Systems #424H
-
,for, Item ID-
- #2653
- J & J Healthcare Systems #683G
-
,for, Item ID-
- #3063
- J & J Healthcare Systems #1780G
-
,for, Item ID-
- #2809
- J & J Healthcare Systems #K832H
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #1154493
- J & J Healthcare Systems #K834H
-
,for, Item ID-
- #191443
- J & J Healthcare Systems #C012D
-
,for, Item ID-
- #2864
- J & J Healthcare Systems #K871H
-
,for, Item ID-
- #454184
- Surgical Specialties #784B
-
,for, Item ID-
- #3822
- J & J Healthcare Systems #1732G