-
,for, Item ID-
- #1218799
- Surgical Specialties #A1614N
Nonabsorbable Suture with Needle Sharpoint® Polyamide P-5 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 6 Monofilament
SUTURE, NYLON SHARPOINT + BLK 6-0 3/8" CIR 13MM 9" (12/BX)
Features
- Reverse Cutting Needle
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1218799 |
|---|---|
| Manufacturer # | A1614N |
| Brand | Sharpoint® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | P-5 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Silver |
| Suture Length | 8 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polyamide |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 6 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The uniform smooth surface permits easy passage through tissue
- Reduces tissue trauma, and prevents tissue ingrowth
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034512
- McKesson Brand #S699GX
-
,for, Item ID-
- #1034505
- McKesson Brand #S1698GX
-
,for, Item ID-
- #1034510
- McKesson Brand #S697GX
-
,for, Item ID-
- #2686
- J & J Healthcare Systems #698G
-
,for, Item ID-
- #3275
- J & J Healthcare Systems #8695G
-
,for, Item ID-
- #2689
- J & J Healthcare Systems #699G
-
,for, Item ID-
- #3026
- J & J Healthcare Systems #1698G
-
,for, Item ID-
- #130320
- J & J Healthcare Systems #1669H
-
,for, Item ID-
- #2995
- J & J Healthcare Systems #1666G
-
,for, Item ID-
- #3277
- J & J Healthcare Systems #8697G
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G
-
,for, Item ID-
- #2683
- J & J Healthcare Systems #697G
-
,for, Item ID-
- #486002
- Covidien #SP-5698-G
-
,for, Item ID-
- #465232
- Covidien #SN-5698G
-
,for, Item ID-
- #99633
- J & J Healthcare Systems #1864G
-
,for, Item ID-
- #492062
- Covidien #SP-5695-G