-
,for, Item ID-
- #1214175
- Atos Medical #REF 501-04-X
Tracheostomy Tube Cannula TRACOE® Twist 4.0 mm IC Diameter Size 4 Adult
CANNULA, TRACH TUBE TRACOE TWIST SZ4 (10/BX)
Product Specifications
| McKesson # | 1214175 |
|---|---|
| Manufacturer # | REF 501-04-X |
| Brand | TRACOE® Twist |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Tracheostomy Tube Cannula |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For TRACOE® Twist |
| HCPCS | A4623 |
| Inner Cannula Size | 4.0 mm IC Diameter |
| Inside Diameter | 4.0 mm Diameter |
| Legacy Size | Size 4 |
| Length | 59 mm Length |
| Length Range | 41 to 60 mm |
| Material | Polyurethane |
| Outer Cannula Size | 7.2 mm OC Diameter |
| Outside Diameter | 7.2 mm Diameter |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271709 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- Spare inner cannuals with 15 mm connector
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #746882
- Pepper Medical #501
-
,for, Item ID-
- #871295
- Pepper Medical #540
-
,for, Item ID-
- #875567
- Pepper Medical #504
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #726160
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS45
-
,for, Item ID-
- #871297
- Pepper Medical #542
-
,for, Item ID-
- #1181904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/060
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #368143
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS40
-
,for, Item ID-
- #1181915
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/080
-
,for, Item ID-
- #953890
- Tidi Products #8197XL
-
,for, Item ID-
- #408491
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS50
-
,for, Item ID-
- #915135
- Pepper Medical #501W
-
,for, Item ID-
- #995080
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS55