-
,for, Item ID-
- #1212770
- Horizon Scientific Inc #ABS-USB-DDL-18 (-80)
Ultra-Low Temperature Data Logger with Alarm ABS Fahrenheit / Celsius -90°C to +105°C (-130°F to +221°F) Stainless Steel Probe Multiple Mounting Options Battery Operated
LOGGER, DATA USB DIGITAL F/ULTRA LOW TEMP FREEZER
No Image
Features
- USB Digital Data Logger (DDL) for Ultra Low Temperature Freezers, compliant with current CDC vaccine storage monitor guidelines
- Complies with current CDC, VFC, and CFR Guidelines
- Audible and visual alarms high/low temperature alarms
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1212770 |
|---|---|
| Manufacturer # | ABS-USB-DDL-18 (-80) |
| Brand | ABS |
| Manufacturer | Horizon Scientific Inc |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 0.2°C (± 0.5°F) |
| Application | Ultra-Low Temperature Data Logger with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Digital Display |
| For Use With | For Ultra-Low Freezers / Monitoring Temperatures Below -80°C |
| Material | ABS Plastic |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Multiple Mounting Options |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Stainless Steel Probe |
| Specifications | Audible and Visual Alarms, High / Low Temperature Alarms, RTD Stainless Steel Probe with 10 Foot Cable |
| Temperature Range | -90°C to +105°C (-130°F to +221°F) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41111979 |
Features
- USB Digital Data Logger (DDL) for Ultra Low Temperature Freezers, compliant with current CDC vaccine storage monitor guidelines
- Complies with current CDC, VFC, and CFR Guidelines
- Audible and visual alarms high/low temperature alarms
- Includes 2 years Certification of Calibration
- Min/Max historical temperature point
- 1 RTD stainless steel probe w/ 10 ft. PTFE cable
- Low battery indicator
- User programmable logging interval
- Stores up to 10 unique alarm events; stores up to 3 years of data
- Transfer data recorded in a CSV format to any computer via USB flash drive (not included)
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074443
- McKesson Brand #MCK80021P
-
,for, Item ID-
- #1207261
- McKesson Brand #MCK8019UL
-
,for, Item ID-
- #1010604
- Thermco Products Inc #BERFRIDGETAG2L
-
,for, Item ID-
- #1014796
- Thermco Products Inc #BERFREEZTAG2L
-
,for, Item ID-
- #1073561
- Thermco Products Inc #LTTRED3016R
-
,for, Item ID-
- #639044
- PANTek Technologies LLC #S66277
-
,for, Item ID-
- #1204472
- Control Solutions Inc #VFC400-VMK-10
-
,for, Item ID-
- #937369
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-09
-
,for, Item ID-
- #1018387
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #99460-00
-
,for, Item ID-
- #1242580
- Control Solutions Inc #VFC400-SP
-
,for, Item ID-
- #922982
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-37
-
,for, Item ID-
- #1226504
- Horizon Scientific Inc #ABS-DDL2-18
-
,for, Item ID-
- #897976
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-72
-
,for, Item ID-
- #980772
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-39