-
,for, Item ID-
- #1208420
- J & J Healthcare Systems #JB947H
Absorbable Suture with Needle Coated Vicryl™ Polyglactin 910 CTB-1 1/2 Circle Blunt Point Needle Size 4-0 Braided
SUTURE, VICRYL UD BR CTB-1 1-036" (36/BX)
No Image
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1208420 |
|---|---|
| Manufacturer # | JB947H |
| Brand | Coated Vicryl™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | CTB-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Blunt Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 36 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyglactin 910 |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #101274
- J & J Healthcare Systems #J497G
-
,for, Item ID-
- #99421
- J & J Healthcare Systems #J494G
-
,for, Item ID-
- #99422
- J & J Healthcare Systems #J496G
-
,for, Item ID-
- #99420
- J & J Healthcare Systems #J493G
-
,for, Item ID-
- #99164
- J & J Healthcare Systems #J259H
-
,for, Item ID-
- #144506
- J & J Healthcare Systems #J269H
-
,for, Item ID-
- #101290
- J & J Healthcare Systems #J417H
-
,for, Item ID-
- #100537
- J & J Healthcare Systems #J492G
-
,for, Item ID-
- #99165
- J & J Healthcare Systems #J260H
-
,for, Item ID-
- #1026344
- J & J Healthcare Systems #J415H
-
,for, Item ID-
- #101738
- J & J Healthcare Systems #J495G
-
,for, Item ID-
- #102911
- J & J Healthcare Systems #J214H
-
,for, Item ID-
- #114235
- J & J Healthcare Systems #J496H
-
,for, Item ID-
- #1074663
- J & J Healthcare Systems #J497H
-
,for, Item ID-
- #987796
- J & J Healthcare Systems #J489G
-
,for, Item ID-
- #206715
- J & J Healthcare Systems #J864D