-
,for, Item ID-
- #1184876
- Soma Technology #989805621311
Refurbished Ventilator BiPAP Vision Electric 4 to 120 BPM 0 to 4000 ml
CIRCUIT, PATIENT BIPAP VISION DISP (10/BX)
Features
- Digital Auto-Trak sensitivity automatically adapts to changing leaks on a breath-by-breath basis, allowing the patient’s mask to be fit for comfort rather than a perfect seal
- The integrated display screen displays real-time graphics in the waveform or bar scale format to assist with ventilator management
- CPAP and S/T modes are available for maintaining airway patency and providing pressure support ventilation
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1184876 |
|---|---|
| Manufacturer # | 989805621311 |
| Brand | BiPAP Vision |
| Manufacturer | Soma Technology |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Refurbished Ventilator |
| Breath Rate | 4 to 40 BPM |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Dimensions | 10 X 11 X 16 Inch |
| Flow Rate | 4 to 120 BPM |
| High Pressure | 5 to 50 cm H2O |
| Inspiratory Time | 0 to 50 cm H2O |
| Low Pressure | 0 to 40 cm H2O |
| Modes | CPAP, S/T, PAV/T |
| O2 Level | 21 to 100% |
| Power Source | AC Power |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| Type | Electric |
| UNSPSC Code | 42272225 |
| User | Adult |
| Volume | 0 to 4000 ml |
| Weight | 34 lbs. |
Features
- Digital Auto-Trak sensitivity automatically adapts to changing leaks on a breath-by-breath basis, allowing the patient’s mask to be fit for comfort rather than a perfect seal
- The integrated display screen displays real-time graphics in the waveform or bar scale format to assist with ventilator management
- CPAP and S/T modes are available for maintaining airway patency and providing pressure support ventilation
- Oxygen control allows 21–100% concentrations without attaching auxiliary oxygen to the mask
- Pressure regulation at the mask ensures accurate therapy for the patient
- The alarm module provides a complete range of alarms that are designed with mask ventilation in mind, minimizing nuisance alarms caused by mask leaks
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1197385
- Respironics #1146072
-
,for, Item ID-
- #1194608
- Sunset Healthcare #VC1001
-
,for, Item ID-
- #788529
- Respironics #1073225
-
,for, Item ID-
- #1037310
- Respironics #1073227
-
,for, Item ID-
- #1205231
- Sunset Healthcare #VC1114
-
,for, Item ID-
- #937863
- Respironics #1102866
-
,for, Item ID-
- #1203733
- Sunset Healthcare #VC1004P
-
,for, Item ID-
- #795330
- AG Industries #MAG7178
-
,for, Item ID-
- #1194609
- Sunset Healthcare #VC1001P
-
,for, Item ID-
- #1201602
- React Health #LG3700
-
,for, Item ID-
- #1180435
- Mindray USA #121-002716-00
-
,for, Item ID-
- #1137832
- ResMed Corp #21312
-
,for, Item ID-
- #679032
- Precision Medical #1MFA2005
-
,for, Item ID-
- #946237
- Welch Allyn #67NXTX-B
-
,for, Item ID-
- #1117522
- Welch Allyn #67MXTP-B