-
,for, Item ID-
- #1184109
- Covidien #8886621741-2
Absorbable Suture with Needle Maxon™ Polyglyconate CV-24 1/2 Circle Taper Point Needle Size 3-0 Monofilament
SUTURE, MAXON GRN 3-0 30" CV-24 (36/PK)
No Image
Features
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are prepared from polyglyconate, a copolymer of glycolic acid and trimethylene carbonate
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in pediatric cardiovascular tissue, where growth is expected to occur, and in peripheral vascular surgery
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are not indicated for use in adult cardiovascular tissue, ophthalmic surgery, microsurgery and neural tissues
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1184109 |
|---|---|
| Manufacturer # | 8886621741-2 |
| Brand | Maxon™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | CV-24 |
| Needle Length | 20 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Green |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyglyconate |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are prepared from polyglyconate, a copolymer of glycolic acid and trimethylene carbonate
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in pediatric cardiovascular tissue, where growth is expected to occur, and in peripheral vascular surgery
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are not indicated for use in adult cardiovascular tissue, ophthalmic surgery, microsurgery and neural tissues
- MAXON™ sutures retain approximately 75% of initial tensile strength at two weeks, 65% of at three weeks and 50% at four weeks post-implant
- Absorption of MAXON™ sutures is minimal until about 60 days after implant and is essentially complete within six months
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #161389
- J & J Healthcare Systems #Z880G
-
,for, Item ID-
- #128265
- J & J Healthcare Systems #Z340H
-
,for, Item ID-
- #128276
- J & J Healthcare Systems #Z416H
-
,for, Item ID-
- #219705
- Covidien #GG-122
-
,for, Item ID-
- #171664
- Covidien #8886661231
-
,for, Item ID-
- #504615
- Covidien #SMM-5536
-
,for, Item ID-
- #501218
- Covidien #SMM-5526
-
,for, Item ID-
- #129270
- J & J Healthcare Systems #Z334H
-
,for, Item ID-
- #153411
- J & J Healthcare Systems #V402G
-
,for, Item ID-
- #139966
- J & J Healthcare Systems #Z303H
-
,for, Item ID-
- #171686
- Covidien #8886661241
-
,for, Item ID-
- #171445
- Covidien #8886661851
-
,for, Item ID-
- #506676
- Covidien #SMM-5044
-
,for, Item ID-
- #129271
- J & J Healthcare Systems #Z304H
-
,for, Item ID-
- #128274
- J & J Healthcare Systems #Z371T