-
,for, Item ID-
- #1182006
- Thermco Products Inc #LTUTREL3016
Ultra-Low Temperature Vaccine Data Logger with Alarm Thermco® Fahrenheit / Celsius -130° to +104°F (-90° to +40°C) External Probe Wall Mount AC Adaptor / USB / Battery Backup
DATA LOGGER, ULTRA LOW VACCINETEMP W/PROBE & VIAL
Features
- The UTREL30-16 measures and stores up to 16,129 readings without needing off loading of data, thats 5 months of recordings @ 15 minuite intervals
- Check and reset min-max temperature readings at any time
- Audible and Flashing LED signals temperature excursions
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1182006 |
|---|---|
| Manufacturer # | LTUTREL3016 |
| Brand | Thermco® |
| Manufacturer | Thermco Products Inc |
| Country of Origin | Vietnam |
| Accuracy | ± 0.5°C (-20° to +10°C), ± 0.7°C (-50° to -20°C), ± 1°C (-80° to -50°C) |
| Application | Ultra-Low Temperature Vaccine Data Logger with Alarm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | LCD / LED Display |
| For Use With | For Ultra-Low Freezers / COVID-19 Vaccine Storage Temperatue Monitor |
| Material | Polycarbonate Case |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Power Source | AC Adaptor / USB / Battery Backup |
| Probe Type | External Probe |
| Response Time | Every 30 Seconds to Every 18 Hours |
| Specifications | 12.5 X 63 X 123 mm, 250 Gram, USB 2.0 / Micro USB Socket, 10 Foot Cable |
| Temperature Range | -130° to +104°F (-90° to +40°C) |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41111979 |
Features
- The UTREL30-16 measures and stores up to 16,129 readings without needing off loading of data, thats 5 months of recordings @ 15 minuite intervals
- Check and reset min-max temperature readings at any time
- Audible and Flashing LED signals temperature excursions
- Download data via LogTag Analyzer Software or a PDF (no software required)
- New large easy-to-read display
- Powered via a standard plug-in power adaptor and a USB cable
- Can be powered by 2x AAA Alkaline batteries (user replaceable) if not external powered
- Interchangeable external probe with high quality gold-plated connector
- Auto-pause function suspends alarm and statistic processing when the external sensor is unplugged
- Accessories include a range of external sensor options, wall mount bracket, and glycol buffer
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1074443
- McKesson Brand #MCK80021P
-
,for, Item ID-
- #1207261
- McKesson Brand #MCK8019UL
-
,for, Item ID-
- #1010604
- Thermco Products Inc #BERFRIDGETAG2L
-
,for, Item ID-
- #1014796
- Thermco Products Inc #BERFREEZTAG2L
-
,for, Item ID-
- #1073561
- Thermco Products Inc #LTTRED3016R
-
,for, Item ID-
- #1204472
- Control Solutions Inc #VFC400-VMK-10
-
,for, Item ID-
- #922982
- Cole-Parmer/Antylia Scientific #94460-37
-
,for, Item ID-
- #1242580
- Control Solutions Inc #VFC400-SP
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #1182992
- DeltaTrak Inc #40527-06
-
,for, Item ID-
- #1241150
- Control Solutions Inc #VFC800-WIFI-KIT
-
,for, Item ID-
- #1226504
- Horizon Scientific Inc #ABS-DDL2-18
-
,for, Item ID-
- #1093032
- Fisher Anatomical #04500018
-
,for, Item ID-
- #1073560
- Thermco Products Inc #LTTRED3016RUSB