-
,for, Item ID-
- #1181905
- Providers like you icon 77
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/070
Uncuffed Tracheostomy Tube BLUselect™ Adult
TUBE, TRACH BLUSELECT UNCUFFEDN/FENSTD W/WEDGE 7.0
Features
- Uncuffed tracheostomy tube kit with disconnection wedge
- More …
Inside Diameter
6.0 mm ID 7.0 mm ID 9.0 mm IDLength
64.5 mm Length 70 mm Length 81.0 mm LengthLength Range
61 to 80 mm 81 to 100 mmOutside Diameter
9.2 mm OD 10.5 OD 13.3 ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1181905 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/816/070 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 7.0 mm ID |
| Length | 70 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Outside Diameter | 10.5 OD |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- Uncuffed tracheostomy tube kit with disconnection wedge
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #314380
- Medtronic MITG #6DCFN
-
,for, Item ID-
- #1281437
- Medtronic MITG #7CN80A
-
,for, Item ID-
- #539852
- Medtronic MITG #50XLTUP