-
,for, Item ID-
- #1169982
- Diversey™ #DVO100850923
Oxivir 1 Wipes, 1-Ply, 6 x 7, 160/Canister, 12 Canisters/Carton
DISINFECTANT,WIPES,OXIV 1
Features
- Harnesses the cleaning power of hydrogen peroxide.
- Fast-acting, convenient formula-suitable for daily use.
- Short contact times-one of the fastest-acting products in the Diversey portfolio of disinfectants and disinfecting wipes.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169982 |
|---|---|
| Manufacturer # | DVO100850923 |
| Manufacturer | Diversey™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Vessels |
| Capacity (Weight) | 28.05 lbs |
| Chemical Compound | Hydrogen Peroxide |
| Compliance Standards | FDA 21CFR880.6890 Code LRJ Class 1 |
| Diameter | 20.64" |
| Dirt Types | Virucidal |
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Length | 7" |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 160 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Canister |
| Roll Length | 15.2" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Cleaning/Disinfecting Wipes |
| UNSPSC | 47131803 |
| Width | 6" |
Features
- Harnesses the cleaning power of hydrogen peroxide.
- Fast-acting, convenient formula-suitable for daily use.
- Short contact times-one of the fastest-acting products in the Diversey portfolio of disinfectants and disinfecting wipes.
- Patented AHP technology-fast, effective virucide, bactericide, tuberculocide, fungicide and non-food-contact sanitizer performance.
- Specially designed to penetrate the toughest soils.
- Phosphate-, quat- and phenol-free.
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1179868
- McKesson Brand #16-3460
-
,for, Item ID-
- #1139240
- McKesson Brand #MSWIP1212
-
,for, Item ID-
- #455706
- Metrex Research #13-1100
-
,for, Item ID-
- #1190688
- Metrex Research #14-1100
-
,for, Item ID-
- #884611
- Metrex Research #10-1090
-
,for, Item ID-
- #853530
- The Clorox Company #30825
-
,for, Item ID-
- #802115
- First Quality Products LLC #CRW-050
-
,for, Item ID-
- #1216229
- Metrex Research #16-1100
-
,for, Item ID-
- #734940
- Essendant Co/United Stationers #DVO4599516
-
,for, Item ID-
- #1190687
- Metrex Research #14-1150
-
,for, Item ID-
- #514550
- Kimberly Clark #05812
-
,for, Item ID-
- #580730
- Kimberly Clark #34133
-
,for, Item ID-
- #491460
- Kimberly Clark #05701
-
,for, Item ID-
- #633847
- Attends Healthcare Products #WCCP1000
-
,for, Item ID-
- #1048121
- Essendant Co/United Stationers #DVO100850923
-
,for, Item ID-
- #1270804
- Professional Disposables #P42672