-
,for, Item ID-
- #1169196
- Kimberly-Clark Professional* #KCC09996
Sanitouch Hard Roll Towel Dispenser, For 1.75" Core, 12.63 x 10.2 x 16.13, Smoke
DISPENSER,SANITOUCH,SMK
Features
- Features a durable and sleek design, so it will go with any washroom decor.
- Reliable and efficient hand-drying system.
- Reduce maintenance time and run-outs with a high-capacity washroom towel system.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169196 |
|---|---|
| Manufacturer # | KCC09996 |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Professional* |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Smoke |
| Compliance Standards | When installed properly this dispenser meets the ADA Standards for Accessible Design, 28 CFR Part 36, local rules may vary. |
| Depth | 10.2" |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| For Roll Size | 8" |
| For Use With | Kimberly-Clark Professional* 02000, 50606 |
| Global Product Type | Pull Roll Towel Dispensers |
| Height | 16.13" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | For use only with KLEENEX® and SCOTT® Hard Roll Towels with 1.75" core. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| UNSPSC | 47131701 |
| Width | 12.63" |
Features
- Features a durable and sleek design, so it will go with any washroom decor.
- Reliable and efficient hand-drying system.
- Reduce maintenance time and run-outs with a high-capacity washroom towel system.
- For use only with KLEENEX® and SCOTT® Hard Roll Towels.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1040600
- McKesson Brand #165-MF250
-
,for, Item ID-
- #1040599
- McKesson Brand #165-MF250P
-
,for, Item ID-
- #484969
- Kimberly Clark #01510
-
,for, Item ID-
- #456141
- Kimberly Clark #01804
-
,for, Item ID-
- #281892
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #27385
-
,for, Item ID-
- #532823
- Kimberly Clark #41482
-
,for, Item ID-
- #359408
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #21000
-
,for, Item ID-
- #545515
- Kimberly Clark #50606
-
,for, Item ID-
- #449376
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #23304
-
,for, Item ID-
- #483198
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #20241
-
,for, Item ID-
- #957531
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #23000
-
,for, Item ID-
- #631603
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #20887
-
,for, Item ID-
- #358643
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #20603
-
,for, Item ID-
- #544936
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89410
-
,for, Item ID-
- #362604
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #20204
-
,for, Item ID-
- #173929
- Kimberly Clark #01700