-
,for, Item ID-
- #1169195
- 3M™ #MMMWR422LE
Antimicrobial Gel Mouse Pad/Keyboard Wrist Rest Platform, 25.5 x 10.6, Black/Silver
REST,GEL,WRIST,ADJ,BKSR
Features
- 3M's gel technology creates a wrist rest that is firm enough to provide the support you need, but soft enough for optimal comfort.
- Tilt-adjustable platform for increased comfort using the keyboard and mouse.
- Easy to clean leatherette cover with antimicrobial product protection inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, on the product surface, that can cause stains, odors and product degradation.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169195 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMMWR422LE |
| Manufacturer | 3M™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Base Material | Plastic |
| Base Type | Nonskid |
| Color(s) | Black/Silver |
| Cover Material(s) | Leatherette |
| Depth | 10.6" |
| Ergonomic | Yes |
| Footnote 1 | Precise Mouse Pad enhances the precision of optical mice at fast speeds and also extends the battery life of wireless mice up to 50%. |
| Global Product Type | Combo Keyboard Wrist Rests & Mouse Pads |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Mouse Pad/Keyboard Wrist Rest Platform |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Special Features | Mousing surface repositionable for right- or left-handed mousing. |
| Theme | Dual Color |
| Total Recycled Content Percent | 15% |
| UNSPSC | 46182206 |
| Weight | 4.3 lbs |
| Width | 25.5" |
| Wrist Filling Material | Gel |
Features
- 3M's gel technology creates a wrist rest that is firm enough to provide the support you need, but soft enough for optimal comfort.
- Tilt-adjustable platform for increased comfort using the keyboard and mouse.
- Easy to clean leatherette cover with antimicrobial product protection inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria, on the product surface, that can cause stains, odors and product degradation.
- Precise Mouse Pad with battery saving design enhances the precision of optical mice at fast speeds and also extends the battery life of wireless mice up to 50%.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #477563
- McKesson Brand #16-16650
-
,for, Item ID-
- #446059
- McKesson Brand #16-4254
-
,for, Item ID-
- #724031
- McKesson Brand #UPHV3036
-
,for, Item ID-
- #730984
- McKesson Brand #UPHV3030
-
,for, Item ID-
- #446058
- McKesson Brand #16-4252
-
,for, Item ID-
- #494383
- McKesson Brand #16-16651
-
,for, Item ID-
- #467977
- McKesson Brand #16-4281
-
,for, Item ID-
- #467978
- McKesson Brand #16-4282
-
,for, Item ID-
- #1020962
- McKesson Brand #162-1129
-
,for, Item ID-
- #1089519
- McKesson Brand #9215
-
,for, Item ID-
- #1020964
- McKesson Brand #162-1137
-
,for, Item ID-
- #1020963
- McKesson Brand #162-1136
-
,for, Item ID-
- #1111069
- McKesson Brand #30136
-
,for, Item ID-
- #1089520
- McKesson Brand #42339
-
,for, Item ID-
- #1111058
- McKesson Brand #30133
-
,for, Item ID-
- #188192
- Cardinal #958B10