-
,for, Item ID-
- #1169187
- Georgia Pacific® Professional #GPC59590
Pacific Blue Ultra Paper Towel Dispenser, Automated, 12.9 x 9 x 16.8, Black
DISPENSER,AUTOMATED,BK
Features
- Durable: built to handle heavy usage.
- Easy to Refill: easy-access front cover opens 180 degrees.
- Easy to Maintain: high capacity 1150-ft towel rolls last longer, requiring less maintenance and minimizing refill frequency.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169187 |
|---|---|
| Manufacturer # | GPC59590 |
| Manufacturer | Georgia Pacific® Professional |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Black |
| Depth | 9" |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| For Roll Size | 8" |
| For Use With | Georgia Pacific® Professional 26490, 26491, 29465, 29496 |
| Global Product Type | Electric Roll Towel Dispensers |
| Height | 16.8" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Automated Dispenser-Features motion activation and touch-free dispensing. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| UNSPSC | 14111703 |
| Width | 12.9" |
Features
- Durable: built to handle heavy usage.
- Easy to Refill: easy-access front cover opens 180 degrees.
- Easy to Maintain: high capacity 1150-ft towel rolls last longer, requiring less maintenance and minimizing refill frequency.
- Affordable Quality: the high-quality budget-friendly choice with one-at-a-time towel dispensing to help prevent waste.
- Flexible refill options.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1040600
- McKesson Brand #165-MF250
-
,for, Item ID-
- #164755
- McKesson Brand #18-885
-
,for, Item ID-
- #277861
- McKesson Brand #16-6004-B
-
,for, Item ID-
- #1040599
- McKesson Brand #165-MF250P
-
,for, Item ID-
- #164752
- McKesson Brand #18-867
-
,for, Item ID-
- #152050
- McKesson Brand #18-860
-
,for, Item ID-
- #277862
- McKesson Brand #16-6006-B
-
,for, Item ID-
- #151896
- McKesson Brand #18-865
-
,for, Item ID-
- #277860
- McKesson Brand #16-6002-B
-
,for, Item ID-
- #164757
- McKesson Brand #18-887
-
,for, Item ID-
- #1118996
- McKesson Brand #16-6000-B
-
,for, Item ID-
- #201068
- McKesson Brand #18-10867
-
,for, Item ID-
- #277859
- McKesson Brand #16-6001-B
-
,for, Item ID-
- #152051
- McKesson Brand #18-862
-
,for, Item ID-
- #277863
- McKesson Brand #16-6008-B
-
,for, Item ID-
- #484969
- Kimberly Clark #01510