-
,for, Item ID-
- #1169181
- Scott® #KCC46253
Essential Manual Hard Roll Towel Dispenser, 13.06 x 11 x 16.94, Black
DISPENSER,HRT,ESS,SMK
Features
- Provides long-lasting service; reduces disruptions.
- Touchless dispensing.
- Battery-free.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169181 |
|---|---|
| Manufacturer # | KCC46253 |
| Manufacturer | Scott® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Depth | 11" |
| Dispenser Capacity (text) | One Roll |
| For Roll Size | 8" |
| For Use With | Kimberly-Clark Professional* 02001, 54038 |
| Global Product Type | Pull Roll Towel Dispensers |
| Guarantee | Yes |
| Height | 16.94" |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Dispenser |
| UNSPSC | 47131701 |
| Width | 13.06" |
Features
- Provides long-lasting service; reduces disruptions.
- Touchless dispensing.
- Battery-free.
- Reloads in a few easy steps.
- Check supply levels without opening dispenser.
- Minimize waste with stub roll feature.
- Keyless entry option.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1040600
- McKesson Brand #165-MF250
-
,for, Item ID-
- #164755
- McKesson Brand #18-885
-
,for, Item ID-
- #277861
- McKesson Brand #16-6004-B
-
,for, Item ID-
- #1040599
- McKesson Brand #165-MF250P
-
,for, Item ID-
- #152050
- McKesson Brand #18-860
-
,for, Item ID-
- #151896
- McKesson Brand #18-865
-
,for, Item ID-
- #164757
- McKesson Brand #18-887
-
,for, Item ID-
- #201065
- McKesson Brand #18-10860
-
,for, Item ID-
- #277859
- McKesson Brand #16-6001-B
-
,for, Item ID-
- #199440
- McKesson Brand #18-859
-
,for, Item ID-
- #277863
- McKesson Brand #16-6008-B
-
,for, Item ID-
- #883770
- McKesson Brand #3139
-
,for, Item ID-
- #484969
- Kimberly Clark #01510
-
,for, Item ID-
- #456141
- Kimberly Clark #01804
-
,for, Item ID-
- #281892
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #27385
-
,for, Item ID-
- #532823
- Kimberly Clark #41482