-
,for, Item ID-
- #1169180
- Artistic® #AOPLT812MS
Rhinolin II Desk Pad with Antimicrobial Protection, 36" x 24", Black
DESK PAD,RHINOII,24X36,BK
Features
- Ultra-smooth writing surface.
- Protects your desktop.
- Safe for all desk finishes.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169180 |
|---|---|
| Manufacturer # | AOPLT812MS |
| Manufacturer | Artistic® |
| Country of Origin | Unknown |
| Backing Color | Black |
| Backing Material | Foam |
| Color Family | Black |
| Depth | 24" |
| Finish | Low-Glare Satin |
| Global Product Type | Contemporary Desk Pads |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Rectangular |
| Surface Color | Black |
| Surface Material | Rhinolin® |
| Thickness | 0.13" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44121621 |
| Width | 36" |
Features
- Ultra-smooth writing surface.
- Protects your desktop.
- Safe for all desk finishes.
- Non-glare finish reduces eyestrain.
- Infused with antimicrobial agent to protect desk pad from the growth of germs.
- Foam backing protects the desk and ensures a strong grip.
- Firm self-healing surface "gives" so that shallow cuts, nicks and pressure lines disappear.
- No side panels to obstruct writing.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #724033
- McKesson Brand #UPLT2336
-
,for, Item ID-
- #1227007
- First Quality Products LLC #UP-120/1
-
,for, Item ID-
- #647277
- Dukal #841
-
,for, Item ID-
- #780736
- Dukal #4421
-
,for, Item ID-
- #930058
- First Quality Products LLC #CRF-120
-
,for, Item ID-
- #915082
- PDC Healthcare #SB-5
-
,for, Item ID-
- #233660
- O&M Halyard Inc #51300
-
,for, Item ID-
- #1201998
- HK Surgical #PD-S
-
,for, Item ID-
- #232400
- Preferred Medical Products #EZ-28
-
,for, Item ID-
- #68965
- Carstens #1655-01
-
,for, Item ID-
- #814364
- PDC Healthcare #MV08SW8218
-
,for, Item ID-
- #1216092
- Medline #MSC281232
-
,for, Item ID-
- #658031
- Highland" #MMM6549PUB
-
,for, Item ID-
- #1139627
- Cardinal #C-EYP22S
-
,for, Item ID-
- #913897
- Medline #MSC1145
-
,for, Item ID-
- #954769
- Health Care Logistics #2121