-
,for, Item ID-
- #1169172
- Artistic® #AOP6080MS
KrystalView Desk Pad with Antimicrobial Protection, Glossy Finish, 38" x 24", Clear
PAD, DESK W/ANTIMICROBIAL PROTECTION GLOSS CLR 38X24" D/S
Features
- See-through desk pad keeps important information, such as lists, charts and schedules in view.
- Flexible vinyl bends for insertion of materials.
- Cushioned surface for smooth handwriting.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169172 |
|---|---|
| Manufacturer # | AOP6080MS |
| Manufacturer | Artistic® |
| Country of Origin | Unknown |
| Backing Color | Clear |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Clear |
| Depth | 24" |
| Finish | Glossy |
| Global Product Type | Contemporary Desk Pads |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Rectangular |
| Special Features | Glossy Finish—Clear surface for ultimate clarity. |
| Surface Color | Clear |
| Surface Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Thickness | 0.04" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44121621 |
| Width | 38" |
Features
- See-through desk pad keeps important information, such as lists, charts and schedules in view.
- Flexible vinyl bends for insertion of materials.
- Cushioned surface for smooth handwriting.
- Nonslip grip keeps desk pad in place.
- Doubles as a mouse pad.
- Infused with antimicrobial agent to protect desk pad from the growth of germs.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #724033
- McKesson Brand #UPLT2336
-
,for, Item ID-
- #1063505
- Post-itᆴ Notes Super Sticky #MMM65424SSMIACP
-
,for, Item ID-
- #1136475
- Connecticut Clean Room #K-101B
-
,for, Item ID-
- #823750
- First Quality Products LLC #CRF-150
-
,for, Item ID-
- #593802
- Post-itᆴ Notes #MMM653AST
-
,for, Item ID-
- #930058
- First Quality Products LLC #CRF-120
-
,for, Item ID-
- #915082
- PDC Healthcare #SB-5
-
,for, Item ID-
- #605570
- Averyᆴ #AVE05469
-
,for, Item ID-
- #780712
- Civco Medical Instruments #610-1037
-
,for, Item ID-
- #566403
- Cardinal #6198D
-
,for, Item ID-
- #616645
- Post-itᆴ Notes Super Sticky #MMM6756SSCY
-
,for, Item ID-
- #233660
- O&M Halyard Inc #51300
-
,for, Item ID-
- #232400
- Preferred Medical Products #EZ-28
-
,for, Item ID-
- #68965
- Carstens #1655-01
-
,for, Item ID-
- #616629
- Post-itᆴ Notes Super Sticky #MMM6603SSAN
-
,for, Item ID-
- #814364
- PDC Healthcare #MV08SW8218