-
,for, Item ID-
- #1168493
- Rubbermaid® Commercial HYGEN™ #RCPQ559BLA
HYGEN Quick Connect Single-Sided Frame, 18 x 3.38, Plastic, Black
FRAME,ECON PLAS,18",BK
Features
- Connects to microfiber mop heads with a hook-and-loop fastener that can be replaced when worn.
- Features a nylon swivel joint for flexible maneuvering.
- Made of aluminum with stainless steel fastenings for corrosion resistance and light weight.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1168493 |
|---|---|
| Manufacturer # | RCPQ559BLA |
| Manufacturer | Rubbermaid® Commercial HYGEN™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Walls |
| Color(s) | Black |
| Depth | 3.38" |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial Q745, Q750, Q755, Q760, Q765, Q770, Q775, Q820, Q810, Q410, Q415, Q416, Q412, Q418 |
| Global Product Type | Clip Dust Mop Frames |
| Green Information | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Material(s) | Plastic |
| Mop Head Size | 18" x 3.38" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Standard Frame |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 47131617 |
| Width | 18" |
Features
- Connects to microfiber mop heads with a hook-and-loop fastener that can be replaced when worn.
- Features a nylon swivel joint for flexible maneuvering.
- Made of aluminum with stainless steel fastenings for corrosion resistance and light weight.
- Made with non-magnetic metals, enabling use near magnetically sensitive equipment, such as MRIs.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #1210643
- Solventum Corporation #90803
-
,for, Item ID-
- #1113018
- Health Care Logistics #2117
-
,for, Item ID-
- #646889
- DJO #4018
-
,for, Item ID-
- #474768
- Mada Medical Products #2023
-
,for, Item ID-
- #951452
- Market Lab Inc #6459
-
,for, Item ID-
- #742695
- Health Care Logistics #2914
-
,for, Item ID-
- #1056170
- Apothecary Products #39905
-
,for, Item ID-
- #1228042
- PDC Healthcare #TSTAG19
-
,for, Item ID-
- #1242903
- PDC Healthcare #MV02FP8838
-
,for, Item ID-
- #1199121
- MedSource International #MS-11124
-
,for, Item ID-
- #1180664
- RJ Schinner Co #FG342488BLA
-
,for, Item ID-
- #579593
- RJ Schinner Co #FG452088BLA
-
,for, Item ID-
- #298941
- Bemis Healthcare #430 030
-
,for, Item ID-
- #795827
- IPU #CNAC31
-
,for, Item ID-
- #958121
- Health Care Logistics #1603R