-
,for, Item ID-
- #1168393
- Tork® #TRK8031400
Universal Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8" x 800 ft, Natural White, 6 Rolls/Carton
TOWEL,HRDWND,1PLY,WH,6/CT
Features
- Extended length provides higher capacity than standard dispensers.
- Quality roll towels are ideal for a variety of facilities.
- Economical alternative to premium controlled towels.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1168393 |
|---|---|
| Manufacturer # | TRK8031400 |
| Manufacturer | Tork® |
| Country of Origin | Unknown |
| Applicable Material | Skin |
| Application | Hand Drying |
| Color(s) | White |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Core Size | 1.93" |
| Diameter | 7.8" |
| Dirt Types | Soil |
| For Use With | Tork H80 Towel Roll Dispensers - 771820, 771828, 772820, 772828 |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Length | 10" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 960 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Length | 800 ft |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towels |
| UNSPSC | 14111703 |
| Width | 8" |
Features
- Extended length provides higher capacity than standard dispensers.
- Quality roll towels are ideal for a variety of facilities.
- Economical alternative to premium controlled towels.
- Provides added value of waste reduction and cost savings.
- Convenient Easy Carry Case.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1040600
- McKesson Brand #165-MF250
-
,for, Item ID-
- #1040599
- McKesson Brand #165-MF250P
-
,for, Item ID-
- #1111079
- McKesson Brand #9229
-
,for, Item ID-
- #1111073
- McKesson Brand #9226
-
,for, Item ID-
- #1111085
- McKesson Brand #9224
-
,for, Item ID-
- #1112375
- McKesson Brand #09227
-
,for, Item ID-
- #1089537
- McKesson Brand #9233
-
,for, Item ID-
- #1111072
- McKesson Brand #54632
-
,for, Item ID-
- #1111078
- McKesson Brand #9232
-
,for, Item ID-
- #484969
- Kimberly Clark #01510
-
,for, Item ID-
- #456141
- Kimberly Clark #01804
-
,for, Item ID-
- #455879
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89460
-
,for, Item ID-
- #281892
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #27385
-
,for, Item ID-
- #459213
- Kimberly Clark #01840
-
,for, Item ID-
- #532823
- Kimberly Clark #41482
-
,for, Item ID-
- #544937
- Georgia-Pacific Consumer Products LP #89420