-
,for, Item ID-
- #1158099
- NanoEnTek USA Inc #PF10
Fluorescent Immunoassay Analyzer FREND™ F10
ANALYZER, IMMUNOASSAY FREND SYSTEM D/S
Features
- The FREND™ System is a small, fast in vitro diagnostic for a quantitative measurement of biomarkers in patient samples
- With a simple 3 step operation and a wide range of disease markers, the system supports quick decision-making
- The FREND™ System is an in vitro diagnostic device that uses microfluidics technology and immunofluorescent techniques
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1158099 |
|---|---|
| Manufacturer # | PF10 |
| Brand | FREND™ F10 |
| Manufacturer | NanoEnTek USA Inc |
| Country of Origin | Unknown |
| Analyzer Type | Benchtop |
| Application | Fluorescent Immunoassay Analyzer |
| Automation Type | Semi-Automated |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Contents 1 | FREND F10 Standard System |
| Dimensions | 175 X 240 X 260 mm |
| For Use With | For FREND Cartridges |
| Power Source | 100 to 240V, 50/60Hz |
| Purchase Program Type | Standard Purchase Agreement |
| Readout Type | Touchscreen, Printer |
| Test Name | Urology / Thyroid / Emergency / Respiratory / Vitamin Testing |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41115819 |
| User Interface | 7 Inch Touch Screen |
| Weight | 3 kg |
Features
- The FREND™ System is a small, fast in vitro diagnostic for a quantitative measurement of biomarkers in patient samples
- With a simple 3 step operation and a wide range of disease markers, the system supports quick decision-making
- The FREND™ System is an in vitro diagnostic device that uses microfluidics technology and immunofluorescent techniques
- Disposable plastic microfluid chip continuously mixes, reacts, separates, and quantitatively analyzes on the chip
- Accurate & compact / Easy-to-use
- Rapid and quantitative immunoassay
- Small sample volume analysis
- Flexible platform for multiple tests
- Stores up to 1,000 test results
- Users can transfer the data easily to PC through USB and print out the test result with a printer provided
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #420281
- Tosoh Bioscience #0020971
-
,for, Item ID-
- #1259798
- Abbott #06P1170
-
,for, Item ID-
- #1119814
- Abbott #07P7020
-
,for, Item ID-
- #1119827
- Abbott #07P6520
-
,for, Item ID-
- #1058931
- Quidel #20310
-
,for, Item ID-
- #727648
- Beckman Coulter #ZM011200
-
,for, Item ID-
- #1119822
- Abbott #07P4920
-
,for, Item ID-
- #1058938
- Quidel #20299
-
,for, Item ID-
- #1119792
- Abbott #07P9520
-
,for, Item ID-
- #1119823
- Abbott #07P9120
-
,for, Item ID-
- #1120010
- Abbott #07P6620
-
,for, Item ID-
- #1119951
- Abbott #07P9420
-
,for, Item ID-
- #1120015
- Abbott #08P3320
-
,for, Item ID-
- #1128232
- Siemens #10997840
-
,for, Item ID-
- #1120044
- Abbott #07P6021
-
,for, Item ID-
- #1120037
- Abbott #09P3420