-
,for, Item ID-
- #1052899
- Clinical Diagnostic Solutions #145218
Chemistry Analyzer QuikRead go® CLIA Non-Waived
INSTRUMENT, F/REAGENT KIT QUIKREAD GO D/S
No Image
Features
- For in-vitro diagnostic use
- Immunoturbidimetric and photometric method
- 2 and 35°C Storage temperature
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1052899 |
|---|---|
| Manufacturer # | 145218 |
| Brand | Quikread Go® |
| Manufacturer | Clinical Diagnostic Solutions |
| Country of Origin | Unknown |
| Analyzer Type | Benchtop |
| Application | Chemistry Analyzer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| CLIA Classified | CLIA Non-Waived |
| Dimensions | 14.5 X 15.5 X 27 cm |
| For Use With | For Reagent Kit |
| Power Source | 100 to 240VAC, 50/60Hz, 8 W |
| Purchase Program Type | Standard Purchase Agreement |
| Readout Type | Touch Screen Display, Printer |
| Sample Type | Analyte Dependent |
| Time to Results | 2 to 4 Minute Results |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41115807 |
| User Interface | Touch Screen |
| Weight | 1.7 kg |
Features
- For in-vitro diagnostic use
- Immunoturbidimetric and photometric method
- 2 and 35°C Storage temperature
- 4-Wire resistive
- 640 X 480 pixels Resolution
- The QuikRead go photometer consists of a measurement well, three LEDs and light detectors
- The photometer has been designed and calibrated for both photometric and turbidimetric measurements
- The instrument is supplied ready to use
- No software installation is required prior to use
- The QuikRead go instrument has an internal memory for result history, separately for patient samples and for quality control samples
- Results are shown on the display, printed on the QuikRead go printer or sent to a USB stick as CSV file
- Interactive touch-screen which guides users using animations
- Automatic mixing and reagent addition in prefilled cuvettes
- Results are automatically stored in the instrument’s internal memory, user and/or patient ID can be linked to the results
- Three standard USB ports enable the use of memory sticks, a printer and a barcode reader
- LIS/HIS connectivity
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1128608
- Hemocue #HB1PROMO
-
,for, Item ID-
- #1277819
- Abbott Rapid Dx North America LLC #NAT024RRAP
-
,for, Item ID-
- #1056629
- Siemens #STARTUA
-
,for, Item ID-
- #832675
- Abbott Point of Care #07P0211
-
,for, Item ID-
- #478707
- Hemocue #121721
-
,for, Item ID-
- #880753
- Magellan Diagnostics #777753
-
,for, Item ID-
- #1270090
- Roche Diagnostics #07341911190
-
,for, Item ID-
- #1119790
- Abbott #07P9720
-
,for, Item ID-
- #1100240
- Abbott Point of Care #07P05-51
-
,for, Item ID-
- #832496
- Abbott Point of Care #07P0207
-
,for, Item ID-
- #734097
- Abbott Point of Care #07P0501
-
,for, Item ID-
- #1163498
- Sysmex America #XN-530
-
,for, Item ID-
- #1066128
- Sysmex America #XN-430
-
,for, Item ID-
- #802982
- Magellan Diagnostics #6253702
-
,for, Item ID-
- #1056644
- Siemens #STARTCONN