-
,for, Item ID-
- #1034517
- McKesson Brand #S8556H
Nonabsorbable Suture with Needle McKesson Polypropylene CV-23 1/2 Circle Taper Point Needle Size 5-0 Monofilament
SUTURE, 5-0 POLYPRO 36" CV-23 (12/BX)
Features
- McKesson Non-Absorbable Surgical Suture - Polypropylene Suture 5-0
- Suture length: 36 (90 cm) inch
- Needle type: CV-23 Taper
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1034517 |
|---|---|
| Manufacturer # | S8556H |
| Brand | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Is_ECAT | N |
| Is_GSA | N |
| Is_VA | Y |
| Needle 1 Code | CV-23 |
| Needle 2 Code | CV-23 |
| Needle Length | 17 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Blue |
| Suture Length | 36 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polypropylene |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
Features
- McKesson Non-Absorbable Surgical Suture - Polypropylene Suture 5-0
- Suture length: 36 (90 cm) inch
- Needle type: CV-23 Taper
- Suture diameter (mm): 5-0
- Suture type: Non-absorbable
- Most versatile monofilament suture with superior tensile strength.
- Smooth and easy to handle.
- Uniformly round cross section provides better knot security.
- Material: Monofilament Polypropylene
- Sterile
- Single Use
- Not made with natural rubber latex.
- Packaged: 36 Per Box
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034507
- McKesson Brand #S662GX
-
,for, Item ID-
- #1034506
- McKesson Brand #S661GX
-
,for, Item ID-
- #1034511
- McKesson Brand #S698GX
-
,for, Item ID-
- #1034523
- McKesson Brand #S8698GX
-
,for, Item ID-
- #1034520
- McKesson Brand #S8683GX
-
,for, Item ID-
- #1034509
- McKesson Brand #S664GX
-
,for, Item ID-
- #1034518
- McKesson Brand #S8665G
-
,for, Item ID-
- #1034524
- McKesson Brand #S8699GX
-
,for, Item ID-
- #1034521
- McKesson Brand #S8695GX
-
,for, Item ID-
- #1034519
- McKesson Brand #S8682GX
-
,for, Item ID-
- #1034501
- McKesson Brand #S1666G
-
,for, Item ID-
- #1034500
- McKesson Brand #S1665GX
-
,for, Item ID-
- #1034503
- McKesson Brand #S1668GX
-
,for, Item ID-
- #1034514
- McKesson Brand #S931BX
-
,for, Item ID-
- #1034522
- McKesson Brand #S8697G
-
,for, Item ID-
- #1034513
- McKesson Brand #S913BX