-
,for, Item ID-
- #1032095
- Fisher Anatomical #13201555
Liquid-in-Glass Thermometer Fisherbrand™ Celsius -10° to +260°C Partial Immersion Does Not Require Power
THERMOMETER, LAB IMMMERSION PARTIAL -10/260C LIQ IN GLASS
No Image
Features
- Traceable to NIST, individually serialized
- Feature blue organic liquid fill against lead-free white back glass
- Include multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1032095 |
|---|---|
| Manufacturer # | 13201555 |
| Brand | Fisherbrand™ |
| Manufacturer | Fisher Anatomical |
| Country of Origin | Unknown |
| Accuracy | ± 2°C |
| Application | Liquid-in-Glass Thermometer |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Display Type | Spot Reading |
| For Use With | For Chemical Laboratories, Universities, Scientific Institutions, Food and Beverage Processing, Petrochemical Laboratories, Pharmaceutical Industry, Medical Industry, Manufacturers, Dairies, Breweries and Distilleries |
| Material | Glass |
| Measuring Scale | Celsius |
| Power Source | Does Not Require Power |
| Probe Type | Partial Immersion |
| Specifications | 76 mm Immersion Depth X 355 mm Length |
| Temperature Range | -10° to +260°C |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41112239 |
Features
- Traceable to NIST, individually serialized
- Feature blue organic liquid fill against lead-free white back glass
- Include multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- Tested and inspected by USA quality team
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1175429
- McKesson Brand #MCK895WRFT
-
,for, Item ID-
- #516928
- Fisher Anatomical #S66279
-
,for, Item ID-
- #307786
- Streck Laboratories #240043
-
,for, Item ID-
- #982838
- PANTek Technologies LLC #30515
-
,for, Item ID-
- #1118228
- Thermco Products Inc #ACC400DIG
-
,for, Item ID-
- #947270
- Cardinal #T8401-1
-
,for, Item ID-
- #902564
- Thermco Products Inc #ACCR0201S
-
,for, Item ID-
- #1037168
- Thermco Products Inc #ACC895AMB
-
,for, Item ID-
- #1052120
- Thermco Products Inc #ACCDTH03
-
,for, Item ID-
- #937079
- Thermco Products Inc #ACCF0101S
-
,for, Item ID-
- #562802
- Fisher Anatomical #1464844
-
,for, Item ID-
- #1118248
- Thermco Products Inc #30515
-
,for, Item ID-
- #995542
- Thermco Products Inc #ACCI0301S
-
,for, Item ID-
- #831078
- PANTek Technologies LLC #13202631
-
,for, Item ID-
- #920199
- PANTek Technologies LLC #13201464
-
,for, Item ID-
- #896153
- PANTek Technologies LLC #13201461