-
,for, Item ID-
- #1022218
- Providers like you icon 10
- Boardwalk® #BWKSANDWICHBAG
Reclosable Food Storage Bags, Sandwich, 6.5" x 5.89", Clear, 500/Box
BAG,SNDWH,500,CLR
Features
- Secure ziplock closure.
- Easy-open and close.
- Writeable label.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1022218 |
|---|---|
| Manufacturer # | BWKSANDWICHBAG |
| Manufacturer | Boardwalk® |
| Country of Origin | Unknown |
| Bag Closure Type | Smooth Zipper |
| Bag Handle Indicator | No |
| Bag Labeling Details | White Write-On Label |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Bag Material Type | Plastic |
| Bag Size Type | Sandwich |
| Capacity (Volume) | 10 oz |
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Compliance Standards | FDA Compliant |
| Food-Handling Use Scenario | Carry-from-Home Meals |
| Global Product Type | Consumer Slider/Zip Food-Storage Bags |
| Height | 5.89" |
| Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Thickness | 1.15 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 24111503 |
| Width | 6.5" |
Features
- Secure ziplock closure.
- Easy-open and close.
- Writeable label.
- Convenient dispenser box.
- Superior performance and value.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #890534
- McKesson Brand #4578
-
,for, Item ID-
- #1272119
- Essendant Co/United Stationers #SJN383179
-
,for, Item ID-
- #1078033
- Essendant Co/United Stationers #SJN314467
-
,for, Item ID-
- #854528
- Colonial Bag Corp #CXW32M
-
,for, Item ID-
- #866042
- Colonial Bag Corp #XPW36X
-
,for, Item ID-
- #1083849
- Elkay Plastics #F20609BREF
-
,for, Item ID-
- #900132
- Colonial Bag Corp #TGG-4455
-
,for, Item ID-
- #1083854
- Elkay Plastics #F20912BREF
-
,for, Item ID-
- #1083869
- Elkay Plastics #F21215BREF
-
,for, Item ID-
- #1087673
- Elkay Plastics #F40609
-
,for, Item ID-
- #864208
- Colonial Bag Corp #CXB46H
-
,for, Item ID-
- #852409
- Colonial Bag Corp #CRTGG-58HP
-
,for, Item ID-
- #1087672
- Elkay Plastics #F40406
-
,for, Item ID-
- #900131
- Colonial Bag Corp #TGG-39XXH
-
,for, Item ID-
- #853342
- Colonial Bag Corp #CXB36M
-
,for, Item ID-
- #900133
- Colonial Bag Corp #TGG-46XXH